Czy jesteś gotowy do nowych zasad opłacania składek

Kategoria: Składki ZUS
Autor: Mariusz Pigulski
Data: 12-12-2017 r.

W nowym stanie prawnym wystarczy jeden zwykły przelew (z podaniem nazwy płatnika i łącznej kwoty do zapłaty) dokonany na indywidualny rachunek składkowy (NRS). Numer ten każdy płatnik powinien otrzymać od ZUS listem poleconym. Jak wskazano w komunikacie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zamieszczonym 29 września 2017 r. na stronie internetowej www.mpisp.gov.p, jeśli do końca grudnia 2017 r. płatnik nie otrzymał informacji o numerze rachunku albo jeśli zgubił list, musi skontaktować się z ZUS. Numer rachunku NRS otrzymać można w każdej placówce ZUS lub w Centrum Obsługi Telefonicznej (tel. 22 560 16 00).

Sprawdź, jak płatnik składek będzie mógł sprawdzić swój NRS

NRS zawiera numer ZUS, a także indywidualny, unikalny numer płatnika (w tym jego NIP)

 

Podkreślmy, że od 2018 r.:

  1. płatnik nie podaje w przelewie, jakie składki opłaca i za jaki okres. ZUS każdą wpłatę podzieli proporcjonalnie na wszystkie ubezpieczenia i fundusze. Zrobi to na postawie składek za ostatni miesiąc, które płatnik wpisał do deklaracji rozliczeniowej albo które wpisał ZUS, jeśli płatnik był zwolniony z jej przekazywania;
  2. jeśli płatnik będzie miał długi składkowe, to wpłata pokryje najstarszą należność;
  3. płatnik, który ma długi składkowe, nie może opłacać tylko bieżących składek na ubezpieczenia społeczne (w tym na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe), aby korzystać ze świadczeń z ubezpieczenia chorobowego (np. z zasiłku chorobowego). Jego wpłata pokryje najpierw zaległości z odsetkami, a dopiero potem bieżące składki.

Oznacza to, że osoby prowadzące działalność gospodarczą mające zaległości względem ZUS, stracą prawo do świadczeń chorobowych, gdy wniosą opłatę tylko za bieżące składki, gdyż ta zostanie w pierwszej kolejności przeznaczona na zadłużenie. A to będzie miało taki skutek, że bieżące składki nie zostaną uregulowane w pełnej wysokości, co jest równoznaczne z wykluczeniem przedsiębiorcy z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Aby tego uniknąć, przedsiębiorcy powinni sprawdzać na bieżąco, czy nie mają niedopłaty za któryś okres podlegania ubezpieczeniom społecznym (np. poprzez platformę PUE lub składając w ZUS wniosek o ustalenie salda).

Dzięki modyfikacjom w opłacaniu należności ZUS:

  • zredukowane zostaną koszty bankowe,
  • wpłaty będą niezwłoczne rozliczane,
  • zostaną wyeliminowane wpłaty niezidentyfikowane z kontem płatnika.
  • będzie można szybciej wypełnić i wykonać przelew,
  • zredukowane zostaną koszty odsetek – wpłaty podlegają bowiem rozliczeniu na najstarsze zadłużenie.

ZUS odpowiada na 3 pytania płatników składek

1. Dlaczego nie ma sumy składek na deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA

Każdy musi sam zsumować składki wykazane w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA w celu zapłaty łącznej kwoty na NRS. ZUS przygotowuje zmiany w programie Płatnik dotyczące kreatora dokumentów płatniczych – dokument płatniczy będzie wypełniany jedną zbiorczą kwotą składek. Taka możliwość będzie począwszy od płatności składek za luty 2018 r.

2. Czy będzie zmieniana deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA

W perspektywie roku planowane jest wydanie nowej wersji dokumentów rozliczeniowych.

3. Jak zsumować składki do łącznej kwoty do zapłaty

Należy zsumować pola z DRA, w których wykazane zostały składki na poszczególne ubezpieczenia: VI.02, VII.07, VIII.03, IX.03.

Mariusz Pigulski, specjalista w zakresie kadr i płac

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40831 )
Array ( [docId] => 40831 )