Odprawy emerytalno-rentowe zwolnione są ze składek ZUS

Kategoria: Składki ZUS
Data: 05-05-2014 r.

Wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne podlegają wszystkie odprawy emerytalno-rentowe, bez względu na podstawę ich przyznania oraz wysokość. Ważne jest, aby wypłacona odprawa przysługiwała w związku z przejściem pracownika na emeryturę albo rentę.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.). Chodzi o przychód, jaki pracownik uzyskuje w związku z wykonywaniem pracy, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas choroby oraz zasiłków.

Za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Dotyczy to w szczególności: wynagrodzenia zasadniczego, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatków, nagród, ekwiwalentów za niewykorzystany urlop i wszelkich innych kwot niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczeń pieniężnych ponoszonych za pracownika, jak również wartości innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie stanowią przychody wymienione w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 2 tego rozporządzenia z podstawy wymiaru składek wyłączone są odprawy pieniężne przysługujące w związku z przejściem na emeryturę lub rentę. Przepis ten nie wprowadza żadnych ograniczeń co do podstawy przyznania pracownikom tego rodzaju odpraw.

Wyłączeniu z podstawy wymiaru składek podlegają więc zarówno odprawy emerytalno-rentowe wypłacane na podstawie ogólnie obowiązującego art. 921 Kodeksu pracy, jak i te, których podstawą przyznania są przepisy zakładowe – tu regulamin wynagradzania. Powołany wyżej przepis nie ogranicza również kwoty odprawy zwolnionej z oskładkowania, np. do poziomu wynikającego z Kodeksu pracy. Jeżeli u danego pracodawcy odprawy emerytalno-rentowe przysługują w wyższych wysokościach, to wypłacane kwoty w całości są objęte wspomnianym zwolnieniem. Aby skorzystać ze zwolnienia, istotne jest, aby wypłacona odprawa przysługiwała w związku z przejściem pracownika na emeryturę albo rentę.

Odprawy emerytalno-rentowe – bez względu na podstawę ich przyznania oraz wysokość – nie podlegają także oskładkowaniu na ubezpieczenie zdrowotne.

Bogdan Majkowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34799 )
Array ( [docId] => 34799 )