Takie stanowisko wyraził ZUS, w interpretacji indywidualnej z 4 lutego 2014 r. (decyzja nr 28.). W uzasadnieniu podał, iż podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskiwany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia oraz zasiłków (art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, zwanej ustawą systemową).
Zaliczka wypłacona na poczet wynagrodzenia rodzi obowiązki wobec ZUS
Od otrzymanej przez pracownika w okresie jego przebywania na urlopie bezpłatnym zaliczki na poczet przyszłego wynagrodzenia należy opłacić składki na ubezpieczenia społeczne. Zaliczka jest także podstawą do obliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Z podstawy wymiaru składek wyłączone są także przychody wymienione w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, zwanego rozporządzeniem składkowym. W powołanym rozporządzeniu zaliczka na poczet przyszłego wynagrodzenia nie została wymieniona jako przychód wyłączony z podstawy wymiaru składek. W konsekwencji stanowi ona podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, a składki na ubezpieczenia powinny zostać od tego przychodu uwzględnione w dokumentach rozliczeniowych składanych za miesiąc, w którym dojdzie do faktycznej jego wypłaty.
Pracodawca jako płatnik składek jest zobowiązany składać za pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym imienny raport ZUS RSA z kodem pracowniczym (01 10 XX), podając okres udzielonego urlopu z kodem świadczenia przerwy 111 (urlop bezpłatny). Raport ten jest składany za każdy miesiąc przebywania pracownika na urlopie bezpłatnym. W sytuacji gdy w okresie przebywania na urlopie bezpłatnym pracownik otrzymuje zaliczkę na poczet przyszłego wynagrodzenia, to oprócz raportu ZUS RSA z wykazanym urlopem bezpłatnym pracodawca powinien za niego składać raport ZUS RCA z kodem ubezpieczenia 01 10 XX i od kwoty wypłacanej zaliczki naliczać oraz opłacać składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne.
- art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 1442 ze zm.),
- rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 ze zm.),
- § 1 ust. 1 pkt 12 i 14 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz. U. nr 186, poz. 1444 ze zm.).
Zobacz także:
