Każdy płatnik składek ZUS powinien sprawdzić dane ubezpieczenia zdrowotnego

Autor: Kajewska Renata
Data: 03-01-2013 r.

ZUS przekazuje do NFZ dane z dokumentów ubezpieczeniowych otrzymanych od płatników składek. Od 1 stycznia 2013 r. prawo do świadczeń opieki zdrowotnej będzie potwierdzane elektronicznie – dzięki systemowi eWUŚ. Dlatego też w bazie NFZ powinny być umieszczone aktualne dane o ubezpieczonych i członkach ich rodzin. Pozwoli to uniknąć niemiłych niespodzianek podczas wizyty u lekarza w 2013 r.

Zarówno płatnik składek, jak i ubezpieczony powinni sprawdzić zatem, czy do ZUS zostały przekazane poprawne dane o okresach ubezpieczenia zdrowotnego oraz o członkach rodzin ubezpieczonych.

Jak ubezpieczeni powinni zweryfikować swoje dane

Ubezpieczeni powinni sprawdzić, czy przekazali swojemu płatnikowi składek informacje o członkach rodziny, niezbędne do złożenia prawidłowych zgłoszeń lub wyrejestrowań, a w szczególności o:

  • uzyskaniu tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego (np. po podjęciu zatrudnienia, rejestracji jako osoba bezrobotna, rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej itp.),
  • ukończeniu kształcenia przez pełnoletnie dziecko,
  • ukończeniu 26 lat przez dziecko, nawet jeśli nadal się kształci (chyba że posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub innym traktowanym na równi).

Warto zarejestrować się na portalu pue.zus.pl i sprawdzić, czy dane zewidencjonowane na koncie w ZUS są poprawne. Ewentualne nieprawidłowości najlepiej od razu wyjaśnić ze swoim płatnikiem składek.

Jak płatnicy składek powinni zweryfikować swoje dane

Płatnicy składek ZUS powinni zwrócić uwagę na prawidłowość danych przekazywanych do ZUS o ubezpieczonych oraz o członkach ich rodzin. Zdaniem Ewy Kosowskiej, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Składek w Centrali ZUS, często zdarza się, że z ubezpieczenia zdrowotnego nie wyrejestrowuje się członka rodziny ubezpieczonego. Chodzi tu o sytuacje, gdy:

  • został wyrejestrowany ubezpieczony, który go zgłosił,
  • członek rodziny ukończył 26 lat (o ile nie posiada orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności lub innym traktowanym na równi),
  • pełnoletni członek rodziny ukończył naukę,
  • członek rodziny (dziecko, małżonek itp.) uzyskał tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego (po podjęciu pracy, uzyskaniu statusu bezrobotnego, rozpoczęciu działalności gospodarczej itp.).

Więcej informacji o systemie Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ), znaleźć można na stronie internetowej NFZ: http://nfz.gov.pl.

Źródło:
www.zus.pl.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 1016).

Kajewska Renata

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32848 )
Array ( [docId] => 32848 )