Kiedy trzeba wydrukować elektroniczne zwolnienie lekarskie e-ZLA

Kategoria: Świadczenia ZUS
Data: 22-09-2022 r.

Zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej - czyli e-ZLA, miało przyspieszyć obieg informacji i automatycznie trafiać zarówno do pracodawcy jak i do ZUS. Zdarzają się jednak sytuacje, w których konieczne jest przedstawienie elektronicznego zwolnienia w tradycyjnej drukowanej formie. 

Istota e-ZLA polega na tym, że jest ono automatycznie dostarczane do pracodawcy, jeśli dotyczy pracownika oraz do ZUS w przypadku m.in. osób prowadzących działalność gospodarczą. Dzięki temu chory pracownik nie musi organizować dostarczenia dokumentu w terminie 7 dni od wystawienia, a w konsekwencji nie jest narażony na obniżenie zasiłku chorobowego z powodu niedotrzymania tego terminu. 

 

Ubezpieczony znajdzie także na swoim profilu PUE informacje o wystawieniu e-ZLA.

Niezbędne do otrzymania świadczenia dokumenty także można złożyć za pośrednictwem PUE. Mowa tutaj o wniosku osób prowadzących działalność gospodarczą, osób występujących o zasiłek po ustaniu zatrudnienia, czy pracowników, którzy mają otrzymać świadczenie z ZUS, a nie od pracodawcy. 

Komunikacja PUE

Niezwłocznie po wystawieniu e-ZLA pracownikowi, pracodawca otrzyma wiadomość o tym fakcie oraz samo zwolnienie. Będzie to przesłane na profil PUE pracodawcy. Także za pośrednictwem profilu pracodawca może wnioskować, aby ZUS przeprowadził kontrolę zwolnienia lekarskiego. 

Część podmiotów ma obowiązek posiadać taki profil - dotyczy to płatników zobowiązanych do przekazywania dokumentacji ubezpieczeniowej w formie elektronicznej, czyli rozliczających więcej niż 5 osób. Jednak nie każdy pracodawca ma swój profil. Co wtedy? 

Pracodawca bez PUE

W przypadku pracodawców nieposiadających profilu PUE nie ma możliwości przesłania e-ZLA drogą elektroniczną. Tym samym wszelkie ułatwienia dla pracowników i pracodawców stają się jedynie teoretyczne. Chory pracownik i tak będzie musiał otrzymać wydruk zwolnienia i będzie odpowiedzialny za jego dostarczenie do pracodawcy. Musi to zrobić także wtedy, gdy jego pracodawca nie jest płatnikiem zasiłku. 

Choć sam pracownik powinien być poinformowany przez swojego pracodawcę, że ten nie korzysta z profilu PUE, to na szczęście także lekarz wystawiający zwolnienie otrzyma taki komunikat w systemie podczas jego wystawiania. 

Ważne: Wydruk zaświadczenia lekarskiego musi być opatrzony podpisem i pieczątką lekarza lub asystenta medycznego. Jego wygenerowanie jest możliwe po wystawieniu zaświadczenia lekarskiego w formie elektronicznej, podpisaniu i wysłaniu do ZUS. 

Wydrukowany e-ZLA

Choć zaświadczenie e-ZLA jest co do zasady elektroniczne, musi być ono wydrukowane w przypadku:
1) żądania ubezpieczonego - niezależnie od tego czy jego pracodawca ma profil PUE
2) gdy z udostępnionych na profilu lekarza PUE ZUS informacji wynika, że płatnik składek nie ma swojego profilu PUE. 

Źródło:

Informacja opublikowana w bazie wiedzy udostępnionej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na jego oficjalnym portalu - portal ZUS.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42187 )
Array ( [docId] => 42187 )