Kontrola zwolnień lekarskich osób pobierających zasiłek opiekuńczy

Kategoria: Świadczenia ZUS
Autor: Ryś Paweł
Data: 15-10-2012 r.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w razie konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Podstawą otrzymania zasiłku jest zaświadczenie lekarskie. Zaświadczenie takie podlega kontroli ze strony pracodawcy lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zaświadczenie lekarskie podstawą otrzymania zasiłku opiekuńczego

Zasiłek opiekuńczy przysługuje pracownikowi zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat, w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, porodu lub choroby małżonka pracownika, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki oraz w przypadku pobytu małżonka pracownika, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej. Ponadto zasiłek przysługuje w razie konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat. Za dzieci uważa się dzieci własne pracownika lub jego małżonka oraz dzieci adoptowane, a także dzieci obce przyjęte na wychowanie i utrzymanie.

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje także w razie zwolnienia od pracy z powodu sprawowania opieki nad innym chorym członkiem rodziny. Za członków rodziny uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat, jeśli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z pracownikiem w okresie sprawowania opieki.

Dowodem stwierdzającym konieczność osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny jest zaświadczenia lekarskie. Zaświadczenie jest podstawą do otrzymania zasiłku opiekuńczego.

 

Kontrolerzy zwolnień lekarskich

Uprawnionymi do kontrolowania pracowników co do prawidłowości wykorzystywania zwolnień od pracy zgodnie z ich celem oraz do formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich, stanowiących postawę otrzymania zasiłku opiekuńczego są ZUS oraz płatnicy składek (pracodawcy), którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego co najmniej 20 pracowników.

Kontrolujący mają prawo do formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich oraz do kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień. Kontrola formalna zaświadczeń lekarskich polega na sprawdzeniu, czy zaświadczenie nie zostało sfałszowane i czy zostało wydane zgodnie z przepisami w sprawie zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich.

Kontrola prawidłowości wykorzystywania przez pracownika zwolnień lekarskich od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny polega na ustaleniu, czy:

  • pracownik nie wykonuje pracy zarobkowej,
  • pracownik nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy niezgodnie z jego celem,
  • poza ubezpieczonym nie ma innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mogących zapewnić opiekę (nie dotyczy to sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat).


Zobacz także:

Ryś Paweł

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32861 )
Array ( [docId] => 32861 )