Z opieki zdrowotnej można korzystać 6 miesięcy po zakończeniu nauki

Kategoria: Świadczenia ZUS
Data: 18-12-2012 r.

Od 1 stycznia 2013 r. prawo do świadczeń opieki zdrowotnej dla osób, które ukończyły szkołę ponadgimnazjalną, wygasa po upływie 6 miesięcy od dnia zakończenia nauki albo skreślenia z listy uczniów. Z kolei dla osób, które ukończyły szkołę wyższą, prawo do korzystania z opieki zdrowotnej wygasa po upływie 4 miesięcy od dnia zakończenia nauki albo skreślenia z listy studentów.

Wobec tego student zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego, np. przez swojego rodzica, ma prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych jeszcze przez 4 miesiące od zakończenia studiów.

Gdy natomiast rodzic traci swój tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, np. zostaje zwolniony z pracy, to jeszcze przez 30 dni student jako członek rodziny ma prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych.

Gdy student nie może zostać zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny, obowiązek ten spoczywa na uczelni.

 

Do 31 grudnia 2012 r. prawo do świadczeń opieki zdrowotnej dla osób, które ukończyły szkołę średnią lub wyższą, wygasa po upływie 4 miesięcy od zakończenia nauki lub skreślenia z listy uczniów lub studentów.

Podstawa prawna:

  • Art. 67 ust. 5 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).
  • Ustawa z 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 1016).

Autor: Andrzej Radzisław, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Opracowanie redakcyjne: Renata Kajewska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32898 )
Array ( [docId] => 32898 )

Array ( [docId] => 32898 )