Prezydent zmienia przepisy dotyczące pomocy Ukrainie

Data: 27-03-2022 r.

W sobotę 25 marca Prezydent podpisał trzy ustawy, które odnoszą się do kwestii pomocy obywatelom Ukrainy na terytorium Polski i trwającego tam konfliktu. 

1. Ustawa z 23 marca 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce

Ustawa wykreśla słowo "bezpośrednio" w przepisach określających którzy obywatele Ukrainy korzystają ze szczególnych warunków, o których mowa w specustawie. Ustawa będzie miała zastosowanie od 24 lutego 2022 r. zaraz po jej ogłoszeniu. 

Nowe brzmienie nie rozróżnia sytuacji obywatela Ukrainy, który przybył na terytorium Polski, od miejsca w którym przekroczył granicę. Takie rozróżnienie pojawiło się w dotychczasowym brzmieniu ustawy. 

2. Ustawa z 23 marca 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Kolejna zmiana specustawy dotyczy sytuacji dzieci, które  uciekły przed wojną, jednak nie koniecznie pod opieką rodziców. Nowe przepisy pozwolą stworzyć ewidencję małoletnich obywateli Ukrainy, którzy:

  • przekroczyli granicę Polski bez opieki osób sprawujących faktyczną pieczę na nimi,
  • przed przekroczeniem polskiej granicy byli umieszczeni w pieczy zastępczej na terytorium Ukrainy. 

Za prowadzenie ewidencji jest odpowiedzialny Minister ds. rodziny wraz z powiatowymi centrami pomocy rodzinie. Rejestr małoletnich ma być w formie elektronicznej. 

Ustawa odnosi się też do ustanawiania opiekuna tymczasowego w przypadku, gdy małoletni przybyli wraz ze swoim opiekunem, sprawującym na nimi pieczę w podmiocie opieki zastępczej na Ukrainie. Oraz nakłada obowiązek wspierania go w opiece tymczasowej. 

Nowe przepisy wchodzą w życie następnego dnia po ogłoszeniu, ale z mocą od 24 lutego 2022 r. 

3. Ustawa z 23 marca 2022 r. o szczególnych regulacjach w zakresie transportu i gospodarki morskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy

Nowe przepisy odnoszą się do przewozów kolejowych, dokumentów, stosowanych w transporcie i ruchu drogowym w związku z konfliktem, a także dyplomów kwalifikacyjnych marynarzy wydawanych przez administrację Ukrainy. 

W transporcie kolejowym, nowe przepisy dopuszczają wydłużenie czasu pracy obsady pociągu, który przewozi osoby poszkodowane z Ukrainy do Polski. Wprowadza również dodatkowe możliwości wykorzystania maszynistów niekoniecznie znających konkretne szlaki kolejowe, a nawet tych posiadających jedynie uprawnienia do prowadzenia pociągów towarowych, gdy maszynistów po prostu zacznie brakować. 

Podmioty organizujące pomoc humanitarną nie będą musiały ponosić kosztów związanych z korzystaniem z infrastruktury kolejowej.  Rekompensaty dla zarządców infrastruktury będą wypłacane z Funduszu Pomocy określone w art. 14 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. 

Nowe przepisy odnoszą się także do uprawnień kierowców i marynarzy. W tym drugim przypadku, do odnowienia dokumentów kwalifikacyjnych marynarzy, które zostały wydane przez ukraińską administrację, będą miały odpowiednie zastosowania zasady wydane przez polską administrację morską. 

Natomiast obowiązek wymiany na polskie prawo jazdy, dokumentu wydanego przez Ukrainę został zawieszony do 31 grudnia 2022 r. 

Źródło:

Informacje umieszczone na oficjalnym portalu Prezydenta - prezydent.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Monitoring w organizacji a ochrona wizerunku – 20 praktycznych rozwiązaniach

pobierz

Poznaj 14 podstaw przetwarzania danych osobowych zwykłych i szczególnej kategorii

pobierz

Kontrola RODO krok po kroku – sprawdź, czego się spodziewać, jakie działania podjąć i z jakich uprawnień korzystać

pobierz

Powierzenie przetwarzania danych czy ich udostępnienie? Poznaj rozwiązania w 15 różnych sytuacjach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41561 )
Array ( [docId] => 41561 )