Zmiany zasad wydawania numeru PESEL dla uchodźców

Data: 05-04-2022 r.

Pojawił się projekt kolejnej zmiany ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Główne zmiany dotyczą procedury wydawania numeru PESEL. Mają one usprawnić i przyspieszyć otrzymanie numeru przez obywatela Ukrainy, a jednocześnie pozwolić urzędom normalnie funkcjonować mimo nawału spraw. 

Rada Ministrów przyjęła 5 kwietnia projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Jest to kolejna zmiana specustawy. Sytuacja jest nowa i prawodawca nie przewidział wielu kwestii, stąd potrzeba ciągłych ulepszeń. Przepisy - podobnie jak dotychczasowe regulacje dotyczące uchodźców - mają wejść w życie 24 lutego. Jest to więc kolejny akt prawny ze wsteczną mocą obowiązującą. 

Niewydolne samorządy

 

Polską granicę przekroczyło już ponad 2,5 mln uchodźców. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów na dzień 4 kwietnia, złożono już 706 tysięcy wniosków o nadanie numeru PESEL, a już 667 tys. numerów zostało wydanych. 

Tak ogromna liczba wniosków sprawia, że zaczyna brakować pracowników samorządowych. Urzędy zostały po prostu zalane sprawami do rozpatrzenia. Niektóre sprawy - takie jak chociażby wydanie zaświadczenia o braku osób zameldowanych, niezbędnego do sprzedaży nieruchomości - które dotychczas były załatwiane od ręki, teraz wymagają długiego oczekiwania. 

Zmiany zawarte w projekcie są reakcją na tę sytuację. Pozwalają one na incydentalne upoważnienie osób, które nie są zatrudnione w urzędzie gminy lub urzędzie miasta, na wykonywanie czynności związanych z nadawaniem numeru PESEL obywatelom Ukrainy. 

Osoby zatrudnione w jednostkach samorządu terytorialnego  ale też generalnie pracujące w sektorze publicznym, będą mogły zostać oddelegowane do realizacji zadań związanych z pomocą dla obywateli Ukrainy

Zmiany dla samych obywateli Ukrainy

Projekt przewiduje procedurę nadawania statusu "osoby korzystającego z przepisów ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Choć ustawa określa, kto może z niej korzystać, trudno odnaleźć jednolitą regulację pozwalającą na rozróżnienie uchodźców którzy mają taką możliwość, a którzy nie. 

Zakłada się również doprecyzowanie zasady wydawania numeru PESEL dla osób małoletnich. A dokładniej wskazania sytuacji, w których małoletni musi być obecny przy wydawaniu numeru. 

Projekt określa także zasady korzystania z opieki zdrowotnej uchodźców. Jeśli przepisy wejdą w życie, to lekarze świadczący usługi psychologiczne będą mogli pomóc swoim rodakom niemówiącym po polski. 

Kwestie tymczasowego wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty również mają zostać doprecyzowane w nowym brzmieniu ustawy. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Monitoring w organizacji a ochrona wizerunku – 20 praktycznych rozwiązaniach

pobierz

Poznaj 14 podstaw przetwarzania danych osobowych zwykłych i szczególnej kategorii

pobierz

Kontrola RODO krok po kroku – sprawdź, czego się spodziewać, jakie działania podjąć i z jakich uprawnień korzystać

pobierz

Powierzenie przetwarzania danych czy ich udostępnienie? Poznaj rozwiązania w 15 różnych sytuacjach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41596 )
Array ( [docId] => 41596 )