Morskie farmy wiatrowe - wymagania techniczne

Kategoria: Energetyka
Data: 20-06-2022 r.

Nowe rozporządzenie dotyczące wymagań dla elektrowni wiatrowych wejdzie w życie 28 czerwca 2022 r. Określa ono szczegółowe wymagania dla zespołów urządzeń służących do wprowadzania mocy dla elementów stacji elektroenergetycznych zlokalizowanych na morzu. Innymi słowy znamy już wymagania dla morskich farm wiatrowych. 

Nacisk na pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł jest teraz szczególnie ważny. Nakładają się na to potrzeby transformacji energetycznej związane z ochroną środowiska oraz niezależnością energetyczną, o którą trzeba teraz walczyć, ze względu na konieczność uniezależnienia się od Rosji. Morska energetyka wiatrowa będzie w tych przemianach odgrywać ogromną rolę. Jej udział w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego również jest niezwykle istotny. Na najbliższe lata - do roku 2030 r. spółki Skarbu Państwa realizują ponad 60% inwestycji w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. 

Nowe przepisy, tworzące określone wymagania techniczne, zagwarantują większą pewność niezawodnego funkcjonowania farm wiatrowych, a to przełoży się na pewność i niezawodność wprowadzania wytworzonej energii do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. 

Rozwiązania określone w rozporządzeniu mają zapewnić bezpieczeństwo na każdym etapie, począwszy od budowy, poprzez eksploatację aż po likwidację urządzeń będących elementem farm wiatrowych. Bezpieczeństwo o którym mowa także ma bardzo szeroki zakres, bowiem odnosi się do bezpieczeństwa:

1) konstrukcji i budowy (wytrzymałość, nośność, stateczność)
2) pożarowego
3) użytkowania
4) związanego z ochroną środowiska. 

Przepisy są gwarancją odpowiedniego dostosowania infrastruktury do sieci elektroenergetycznej. 

Ważne: Rozporządzenie nie narzuca konkretnych wymagań technicznych, dając wytwórcom wolność wyboru w granicach określonych w rozporządzeniu, tak, aby mogli oni zastosować rozwiązania dopasowane do ich własnych analiz ekonomiczno-technicznych. 

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej będzie miał także korzystny wpływ na rozwój terenów transformację terenów nadmorskich. Pozwoli odbudować przemysł na tych obszarach oraz wykorzystać tereny postoczniowe. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Klimatu i Środowiska - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [cid] => K000KN [docId] => 41927 )
Array ( [cid] => K000KN [docId] => 41927 )