Nowe przepisy o energetyce jądrowej

Kategoria: Energetyka
Data: 19-08-2022 r.

Rada Ministrów przyjęła nowe przepisy dotyczące energetyki jądrowej. Proces budowy elektrowni jądrowej w Polsce ma być teraz sprawniejszy, a cała inwestycja ma przyspieszyć. Energetyka jądrowa ma być także odpowiedzią na potrzebę bezpieczeństwa energetycznego w Polsce. 

Projekt ustawy zmieniającej dotychczasowe przepisy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących oraz niektórych innych ustaw został przyjęty przez Radę Ministrów. Dokument przygotował resort klimatu i środowiska. Nowe regulacje mają wejść w życie do końca bieżącego roku.

 

Kiedy będziemy mieć elektrownie jądrową?

Nowe przepisy mają zapewnić nie tylko przyspieszenie inwestycji (nawet o kilkanaście miesięcy w porównaniu z obecną regulacją), lecz także niższe koszty jej realizacji. To bezpośrednio związane jest właśnie ze skróceniem trwania całej inwestycji, bo oszczędności zostały oceniane przez pryzmat krótszego utrzymywania zespołu wykonawczego. Harmonogram budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce został już przyjęty. Jeśli nic się nie zmieni budowa ma wystartować w 2026 r., a po 7 latach pracę rozpocznie pierwszy blok, o mocy ok. 1–1,6 GW. Docelowo bloków ma być 6, każdy kolejny uruchamiany co 2-3 lata. Zakłada się, że łączna moc będzie wynosiła od ok. 6 do 9 GW. 

Co dokładniej zmieniają przepisy? 

Z założenia do projektu nowej ustawy dowiadujemy się, że cały proces inwestycyjny ma być bardziej stabilny. Wynika to z przestawieniu kolejności decyzji - przed decyzją ustalającą lokalizację inwestycji mają pojawić się decyzje zasadnicze. Większy nacisk położono także na badania umożliwiające ocenę oddziaływania elektrowni na środowisko. Rozszerzony ma być zakres decyzji o wskazaniu lokalizacji oraz zezwolenia na wejście na teren nieruchomości i dokonanie pomiarów, badań i innych prac, przekładających się na dokładność przygotowanych na ich podstawie raportów oddziaływania na środowisko. Także katalog inwestycji towarzyszących będzie rozbudowany właśnie o takie inwestycje, które są niezbędne do przeprowadzenia badań środowiskowych. 

Wsparcie inwestora przez administrację

Cały proces powstawania elektrowni ma być szybszy także ze względu na ułatwienia formalne. Inwestor będzie mógł uzyskać bezpośrednio od organów administracyjnych wszelkich niezbędnych informacji do wykorzystania w związku z wykonywaniem zadań związanych z obiektami energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących. Przyspiesza to niewątpliwie przygotowanie inwestycji i redukuje koszty. 

Szybsze użytkowanie

Po uzyskania zezwolenia na rozruch pojawi się możliwość tymczasowej eksploatacji obiektu jądrowego. Tymczasowa eksploatacja będzie możliwa jedynie w okresie wskazanym w zezwoleniu na rozruch i jedynie do czasu wydania zezwolenia na eksploatację. Prócz zezwolenia na rozruch będzie także raportu z rozruchu obiektu jądrowego zatwierdzony przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.

Źródło:

Informacja opublikowana w wykazie decyzji rządu na oficjalnym portalu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 42117 )
Array ( [docId] => 42117 )