Pracownik nie musi podpisywać się na instrukcji bhp
Kategoria: Dokumentacja BHP
Data: 29-08-2013 r.
Kodeks pracy w art. 2374 mówi, że pracodawca jest obowiązany wydać szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach pracy a pracownik jest obowiązany potwierdzić na piśmie zapoznanie się z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Natomiast w § 41 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2003 r. nr169, poz. 1650 ze zm.) temat instrukcji został uściślony w sposób następujący:
Pracodawca jest obowiązany udostępnić pracownikom, do stałego korzystania, aktualne instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące:
a) stosowanych w zakładzie procesów technologicznych oraz wykonywania prac związanych z zagrożeniami wypadkowymi lub zagrożeniami zdrowia pracowników;
b) obsługi maszyn i innych urządzeń technicznych;
c) postępowania z materiałami szkodliwymi dla zdrowia i niebezpiecznymi
d) udzielania pierwszej pomocy.
Z powyższych zapisów widać, że to nie nazwa stanowiska pracy, ale wykonywane czynności, obsługiwane maszyny, urządzenia i narzędzia oraz stosowane materiały decydują o tym jakie instrukcje bhp należy opracować dla poszczególnych grupy pracowników. Nie ma wymogu, aby pracownik podpisywał się na instrukcji bhp – jest wymóg, by z instrukcją bhp był zapoznany i potwierdził ww. fakt podpisem, np. na liście osób zapoznanych z konkretną instrukcją bhp (instrukcjami).
Na koniec uwaga – obowiązek opracowywania instrukcji bhp nie leży w gestii pracownika służby bhp, ale w gestii osób kierujących pracownikami lub innych osób wskazanych przez pracodawcę. Natomiast inspektor bhp instrukcje bhp opiniuje i ewentualnie doradza przy ich opracowywaniu, w szczególności w zakresie przepisów dotyczących zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Nie masz konta? Zarejestruj się »