Burza mózgów wzbogaci szkolenie bhp

Kategoria: Szkolenie BHP
Data: 06-08-2013 r.

Metody i sposoby prowadzenia szkoleń bhp są bardzo różne, a wciąż pojawiają się nowe. Jedną z takich nowych metod jest burza mózgów, dzięki której szkolenia mogą być ciekawsze i efektywniejsze.

Burza mózgów nie jest metodą prostą i łatwą do zastosowania, a szczególnie do prowadzenia szkoleń. Dla potrzeb strategii personalnej, której ważnym elementem są szkolenia i doskonalenie zawodowe, należy opracować i wdrożyć specjalny moduł szkoleniowy, który obejmowałby metody poszukujące, problemowe, aktywizujące. Moduł ten należy dopasować do prowadzonych kursów szkoleniowych oraz przygotować do jego realizacji kadrę trenerów z zakresu bhp .


Przykładowo, jeden z tematów szkolenia można sformułować: jak powinien być zabezpieczony dom pod względem ppoż., aby był bezpieczny dla przebywających w nim osób?

Słuchacze zazwyczaj skupiają swoją uwagę na kwestiach techniczno-konstrukcyjnych oraz normatywnych wymogach odbioru budynku pod względem bezpieczeństwa ppoż., eksponując rolę strażaków, hydraulików, elektryków, architektów, murarzy, gazowników itp. Zapominają jednak o bezpieczeństwie indywidualnym każdej z przebywających w nim osób. Do podanego przykładu i w celu ułatwienia zadania przedstawiona została klasyfikacja pomysłów z obszaru bhp. Członkowie zespołu oceniającego powinni zwracać uwagę szczególnie na takie pomysły, które umożliwiają funkcjonowanie zjawiska pozytywnego transferu wiedzy i doświadczenia zawodowego.

Transfer wiedzy polega z kolei na przeniesieniu wiedzy i doświadczeń z jednej dziedziny do drugiej. Umożliwia rozwój nowych kompetencji i umiejętności zawodowych, jak również zaadoptowanie doświadczeń poprzez tworzenie grup dyskusyjnych, zacieśnianie więzi i współpracę między członkami zespołu dzięki prezentowaniu swoich przemyśleń i osiągnięć. Transfer wiedzy i doświadczeń może mieć zarówno formalny, jak i nieformalny charakter. Podczas dyskusji nieformalnych pracownicy wymieniają swoją wiedzę i doświadczenia. W efekcie pojawiają się nowe pomysły i rozwiązania. Skuteczny transfer wiedzy wymaga maksymalnego zniesienia ograniczeń w postaci braku zaufania, zawyżonej samooceny, myślenia kategoriami zajmowanego stanowiska. Znakomicie służy temu burza mózgów polegająca na generowaniu pomysłów wykorzystania wiedzy bhp.



dr hab. Włodzimierz Chojnacki
, specjalista z zakresu socjologii i pedagogiki pracy oraz doradztwa zawodowego




Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24333 )
Array ( [docId] => 24333 )