Prowadzenie szkoleń bhp w ramach działalności gospodarczej – warunki

Kategoria: Szkolenie BHP
Data: 10-02-2021 r.

Planuje założyć jednoosobową działalność gospodarczą z zakresu bhp. Ukończyłem studia podyplomowe „Zarządzanie bhp”. Czy chcąc prowadzić szkolenia okresowe z bhp, oprócz działalności gospodarczej, muszę zarejestrować się jako placówka oświatowa? Czy wystarczy tylko, że będę miał firmę z odpowiednim kodem PKD?

Aby prowadzić szkolenia okresowe z bhp wystarczy tylko zarejestrować dzielność gospodarczą pod właściwym kodem PKD.

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca – w przypadku braku kompetentnych pracowników – może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp specjalistom spoza zakładu pracy. Zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 109, poz. 704 ze zm.) specjalistą bhp może być osoba posiadająca:

  • wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo

  • studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz

  • co najmniej 1 rok stażu pracy w służbie bhp.

Ważne
Osoba spełniająca wyżej wskazane wymagania, która chce bezpośrednio, indywidualnie świadczyć usługi w zakresie bhp dla innych pracodawców może założyć dzielność gospodarczą nr PKD 95.59B, 74.90Z. 

Przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 180, poz. 1860 ze zm.), stanowią że jednostką organizacyjną prowadzącą szkolenia bhp może być przedsiębiorca prowadzący działalność oświatową na zasadach określonych w ustawie z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców. Przepisy w sprawie szkoleń w dziedzinie bhp natomiast nie zabraniają, prowadzenia samych szkoleń w dziedzinie bhp osobom, które nie spełniają wymagań kwalifikacyjnych dla służby bhp. Prowadząc więc swoją dzielność w wąskim zakresie bhp – tylko szkolenia bhp – może Pan/Pani ją prowadzić i nie trzeba rejestrować jej jako placówki oświatowej. W tym zakresie przepisy Prawa przedsiębiorców na to pozwalaj.

Mariusz Foremniak gł. specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41248 )
Array ( [docId] => 41248 )