Obuwie robocze w okresie zimowym

Kategoria: Warunki pracy
Data: 14-01-2016 r.

Czy pracodawca, który zapewnia obuwie robocze do pracy na danym stanowisku, powinien uwzględnić porę zimową i zapewnić pracownikom obuwie zimowe, w sytuacji gdy pracownik przemieszcza się między budynkami? Przykładowo, raz na tydzień dostarcza materiały na polecenie słowne przełożonego. Czy wystarczy, że obuwie zostanie zmienione na takie, jakie posiada pracownik? Co, jeśli pracownik ulegnie wypadkowi na terenie ośnieżonym, oblodzonym w swoim obuwiu (np. wysoki obcas)?

Jeżeli pracownik dostał do stosowania obuwie robocze nadające się jedynie do użytku podczas wykonywania podstawowych czynności na jego stanowisku pracy, to obuwie to nie powinno być stosowane przy wykonywaniu innych czynności – bowiem nie będzie wówczas posiadało właściwości ochronnych i użytkowych, np. przy chodzeniu po terenie zakładu w porze zimowej.

Przepisy Kodeksu pracy dotyczące odzieży i obuwia roboczego stanowią, że pracodawca dostarcza pracownikom odzież i obuwie robocze w sytuacjach:

  • jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
  • ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Dodatkowo pracodawca ustala rodzaje odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne oraz ma obowiązek zapewnić, aby stosowana odzież i obuwie robocze posiadały właściwości ochronne i użytkowe.

Do powyższego należy dodać obowiązek pracodawcy konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami wszystkich działań związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy, w szczególności dotyczących: przydzielania pracownikom odzieży i obuwia roboczego.

O tym, czy pracownika wyposażyć dodatkowo w obuwie zimowe o podeszwach antypoślizgowych decyduje pracodawca. Wymóg powinien być ujęty w regulaminie (tabeli) przydziału środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego.

Lesław Zieliński, były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38453 )
Array ( [docId] => 38453 )