Powierzenie zadań służby bhp zależy od liczby zatrudnionych

Kategoria: Warunki pracy
Data: 03-07-2013 r.

W przypadku braku kompetentnych pracowników pracodawca może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp specjalistom ds. bhp spoza zakładu pracy. Wątpliwości budzi kwestia, którzy pracodawcy mogą powierzyć wykonywanie zadań służby bhp specjalistom spoza zakładu pracy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wypowiedział się na ten temat w wyroku z 22 marca 2012 r. (III SA/Gd 8/12).

W uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił, że przepis art. 23711 Kodeksu pracy wyróżnia 2 formy pełnienia funkcji w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Pierwsza realizowana jest w formie służby bezpieczeństwa i higieny pracy, a druga – poprzez powierzenie wykonywania zadań służby bhp. Wybór jednej z form nie należy do pracodawcy, a uzależniony jest od ilości osób zatrudnionych w zakładzie pracy.

Pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników tworzy służbę bezpieczeństwa, pełniącą funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, zaś pracodawca, zatrudniający do 100 pracowników powierza wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24351 )
Array ( [docId] => 24351 )