Pracownik na stanowisku robotniczym nie musi mieć stałego nadzoru

Kategoria: Warunki pracy
Data: 03-03-2014 r.

W przepisach nie ma zapisu wymagającego, aby pracownik zatrudniony na stanowisku robotniczym musiał mieć zapewniony stały nadzór bezpośredniego przełożonego. Zresztą trudno sobie wyobrazić, aby przepisy wymagały takiej organizacji prac, bowiem jest wiele stanowisk, na których pracownik wykonuje prace samodzielnie i to poza zakładem pracy.

Stanowiska, na których pracownik wykonuje prace samodzielnie i poza zakładem pracy to chociażby kierowcy samochodów, motorniczy pojazdów szynowych, dostawcy towarów, ochroniarze, serwisanci sprzętu roboczego czy operatorzy maszyn budowlanych świadczący usługi poza siedzibą firmy.

W tym miejscu warto przytoczyć zapisy Kodeksu pracy określające obowiązki osób kierujących pracownikami (nie tylko na stanowiskach robotniczych), w tym:

co nie jest równoznaczne z zapewnieniem stałego nadzoru bezpośredniego przełożonego nad podległymi pracownikami.

Natomiast obowiązujące przepisy określają sytuacje, które wymagają wykonywania prac pod stałym nadzorem wyznaczonych osób, w szczególności dotyczy to:

  • prac szczególnie niebezpiecznych (dział III, rozdział 6 rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp), oraz prac określonych jako szczególnie niebezpieczne w innych przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, lub w instrukcjach eksploatacji urządzeń i instalacji, a także innych prac o zwiększonym zagrożeniu lub wykonywanych w utrudnionych warunkach, uznanych przez pracodawcę jako szczególnie niebezpieczne,

  • prac wykonywanych jednocześnie w tym samym miejscu przez pracowników zatrudnionych przez różnych pracodawców (art. 208 § 1 Kodeksu pracy).

Nawet w takich sytuacjach przepisy nie wymagają, aby osobą sprawującą nadzór nad tymi pracami był bezpośredni przełożony osób je wykonujących.

Pamiętać należy, że to pracodawca jest odpowiedzialny za organizowanie prac w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy i to on ustala szczegółowe zasady prowadzenia prac (przez zapisy w instrukcjach, czy procedurach zakładowych), z uwzględnieniem wcześniej wymienionych rodzajów prac, w tym ustala, które prace będą wykonywane pod bezpośrednich nadzorem przełożonego pracowników je wykonujących, a które pod nadzorem innych, wskazanych osób posiadających odpowiednie kwalifikacje zawodowe, doświadczenie i wiedzę w zakresie bhp.

W wielu zakładach przy niektórych pracach stały nadzór jest faktycznie realizowany przez mistrzów (majstrów na budowie), a także przez brygadzistów, przodowych zespołów (w górnictwie), czy inne osoby, których zadaniem jest nadzór nad prawidłowym wykonaniem zadania z uwzględnieniem warunków zapewnienia bezpieczeństwa pracy. Z reguły dotyczy to konkretnych prac albo warunków w miejscu ich wykonywania.


Lesław Zieliński
, były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33997 )
Array ( [docId] => 33997 )