Pobicie pracownika w szatni uznane za wypadek przy pracy

Data: 11-07-2013 r.

Zdaniem Sądu Najwyższego (II PK 8/12) pobicie pracownika przez innego zatrudnionego w szatni przed przystąpieniem do pracy należy uznać za wypadek przy pracy, a zachowanie pokrzywdzonego nie ma tu żadnego znaczenia.

W rozpatrywanej sprawie dwaj pracownicy, jeszcze przed rozpoczęciem pracy, będąc w łaźni górniczej pokłócili się, a następnie jeden uderzył drugiego głową w twarz. Uderzenie spowodowało złamanie kości nosowej z przemieszczeniem, a także złamanie korony fragmentów zębów. Zdarzenie nie zostało uznane za wypadek przy pracy.

Sąd apelacyjny: pobicie jest wypadkiem przy pracy


Sprawa trafiła do sądu, który podtrzymał decyzję o nieuznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy. Następnie sąd apelacyjny nakazał sprostowanie protokołu powypadkowego i uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy. Jednym z argumentów sądu było, że w momencie zdarzenia poszkodowany przebywał na terenie zakładu pracy przygotowując się do jej podjęcia, a jego obecność w tym miejscu nie była przypadkowa. Dodatkowo między nim a sprawcą pobicia istniał konflikt, który pozostawał w związku z pracą.

SN: tak, to był wypadek przy pracy

Pracodawca wniósł skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Jednak ten, w wyroku z 8 listopada 2012 r., (II PK 8/12) uznał, że zachowanie pracownika nie ma żadnego znaczenia przy ustalaniu, czy pobicie traktować jako wypadek przy pracy. Nie jest też kwestionowane w orzecznictwie, że pobicie zatrudnionego podczas wykonywania przez niego zwykłych czynności pracowniczych (także w przebieralni czy łaźni) wystarczy do uznania, że zdarzenie miało związek z pracą.

Aneta Mościcka, dziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24457 )
Array ( [docId] => 24457 )