Sąd pracy może badać wypadki przy pracy

Autor: Marek Kalman
Data: 03-04-2014 r.

W postępowaniu prowadzonym na skutek odwołania od decyzji organu rentowego odmawiającej przyznania prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy z powodu nieprzedstawienia przez ubezpieczonego protokołu powypadkowego sąd ubezpieczeń społecznych jest uprawniony do dokonywania oceny, czy dane zdarzenie było wypadkiem przy pracy – stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 11 lutego 2014 r., I UZP 4/13.

Poszkodowany wystąpił do łódzkiego oddziału ZUS o przyznanie mu jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy. ZUS odmówił wypłacenia świadczenia, gdyż poszkodowany nie przedstawił protokołu powypadkowego. Jak się okazało, pracodawca nie zdążył ubezpieczyć pracownika, który uległ wypadkowi trzy dni po rozpoczęciu pracy (został zatrudniony 1 lutego 2011 r.). Pracodawca nie zgłosił wypadku, a dopiero 16 lutego opłacił należne składki. Sąd Rejonowy w Łodzi zasądził odszkodowanie i zadośćuczynienie. Uznał, że jest uprawniony do badania przesłanek z wypadku przy pracy. Sąd Okręgowy, do którego trafiło odwołanie, miał jednak wątpliwości, czy sąd pracy może ustalać, czy w ogóle doszło do zdarzenia. W myśl art. 22 ust. 1 pkt 1–2 i ust. 2 ustawy wypadkowej ZUS odmawia świadczeń wypadkowych m.in. w przypadku:

  • nieprzedstawienia protokołu powypadkowego lub karty wypadku,
  • nieuznania zdarzenia za wypadek przy pracy.

Uchwałą trzech sędziów Izby Pracy SN stwierdził, że sąd ubezpieczeń społecznych jest uprawniony do oceny, czy dane zdarzenie było wypadkiem przy pracy. Sąd powinien badać wszelkie przesłanki, czy zdarzenie jest wypadkiem przy pracy i ma prawo sprostować protokół powypadkowy.

Marek Kalman, specjalista z zakresu bhp

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34575 )
Array ( [docId] => 34575 )