Ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, jakiemu uległ ubezpieczony nie będący pracownikiem – w komentowanym przypadku stażystą – następuje w trybie określonym:
Sporządzanie dokumentacji powypadkowej stażysty
Nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło – w okresie ubezpieczenia wypadkowego z innego tytułu niż stosunek pracy, w szczególności podczas odbywania stażu na podstawie skierowania wydanego przez powiatowy urząd pracy, uważa się za wypadek przy pracy.
- rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie trybu uznawania zdarzenia powstałego w okresie ubezpieczenia wypadkowego za wypadek przy pracy, kwalifikacji prawnej zdarzenia, wzoru karty wypadku i terminu jej sporządzenia (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 1618);
- odpowiednimi przepisami ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm.).
Po uzyskaniu zawiadomienia o wypadku ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy następuje w karcie wypadku. Kartę wypadku sporządza (samodzielnie, bez powoływania w tym celu zespołu powypadkowego) pracodawca, u którego absolwent odbywa staż.
Statystyczną kartę wypadku sporządza się na podstawie karty wypadku, w której stwierdzono, że wypadek jest wypadkiem przy pracy lub wypadkiem traktowanym na równi z wypadkiem przy pracy.
Sporządzenie i przesłanie do GUS statystycznej karty wypadku nie jest wymagane, gdy pracownik uległ wypadkowi w drodze do pracy/z pracy.
§ 3 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 17 stycznia 2009 r. w sprawie statystycznej karty wypadku (Dz.U. nr 14, poz. 80 ze zm.)
Zobacz także:
Tagi: karta wypadku, wypadek przy pracy
