Po wypadku przy pracy trzeba zaktualizować ocenę ryzyka zawodowego

Autor: Lesław Zieliński
Data: 29-04-2014 r.

Ponownej oceny ryzyka zawodowego należy dokonać po wypadku przy pracy, mimo że w aktualnym opracowaniu są ocenione zagrożenia, które były przyczyną wypadku.

Poprzednio wykonana ocena ryzyka, tzn. przed wypadkiem, powinna zostać zweryfikowana w zakresie:

  • charakterystyki stanowiska pracy – należy sprawdzić, czy wszystkie elementy stanowiska pracy zostały uwzględnione w tej charakterystyce. Źle określona charakterystyka stanowiska pracy może być przyczyną pominięcia zagrożeń w ich identyfikacji, jak również źródeł tych zagrożeń,
  • zagrożeń i ich źródeł występujących na stanowisku pracy,
  • zastosowanych i używanych środków ochrony dotyczących obniżenia ryzyka zawodowego do wartości ryzyka tolerowanego lub utrzymania ryzyka zawodowego na poziomie ryzyka tolerowanego.

Dotyczy to zastosowania środków ochrony zbiorowej i indywidualnej, jak również stosowanych na stanowisku pracy procedur w celu zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. Wszystkie te elementy mają istotny wpływ na przyczyny wypadków przy pracy. Niestety bardzo często analizę przyczyn wypadku przy pracy wykonuje się z pominięciem wymagań, które wynikają z wykonania oceny ryzyka zawodowego Dlatego istotne jest, by po zaistniałym wypadku przy pracy taka weryfikacja ryzyka zawodowego, polegająca na sprawdzeniu realizacji wymagań wynikających z analizy ryzyka była wykonana.

Dodatkowo przy analizie przyczyn wypadku przy pracy powinny być sprawdzone przyczyny bezpośrednie i pośrednie. Przyczyny pośrednie wypadku przy pracy są często pomijane, a mają istotny wpływ na poziom ryzyka zawodowego. Do nich można zaliczyć np. tolerowanie przez pracowników nadzoru niebezpiecznych zachowań pracowników, co w rezultacie powoduje niezachowanie warunków ryzyka tolerowanego, które zostały określone w analizie ryzyka zawodowego.

Lesław Zieliński,były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34770 )
Array ( [docId] => 34770 )