Fotowoltaika i jej potencjał energetyczny - dlaczego warto ją montować w domu energooszczędnym?

Kategoria: Energetyka
Data: 10-12-2021 r.

Budowa domu to bardzo poważne oraz drogie przedsięwzięcie. Trzeba je dobrze zaplanować, zapewnić środki finansowe, wybrać dostawców materiałów budowlanych oraz oczywiście znaleźć wykonawców. Dom powinien być wyposażony w niezbędne instalacje, które zapewnią komfort mieszkania, bezpieczeństwo, termikę oraz izolację. Jednym z elementów, który znacząco wpłynie na mniejsze koszty ogrzewania jest fotowoltaika. 


Artykuł sponsorowany


Każdy, kto aktualnie buduje dom lub jest na etapie wyboru projektu zdecydowanie chciałby, aby przyszłe wnętrza spełniały oczekiwania przyszłych domowników, gwarantowały spokój, ciszę, bezpieczeństwo, wygodę użytkowania. Ważne jest to, aby zadowolić w maksymalnym stopniu wszystkich domowników oraz zaplanować przestrzeń również dla dzieci, które mogą się pojawić w przyszłości lub seniorów, którymi możemy się opiekować.

Dom musi odzwierciedlać to, o czym marzą osoby, które go budują. Określenie własnych potrzeb to podstawa, od której trzeba zacząć.


Koszty utrzymania  

Z roku na rok koszty nie tylko budowy, ale również utrzymania domu znacząco rosną. Są one w bezpośredni sposób powiązane kosztami życia. Kosztuje więcej nie tylko jedzenie oraz picie, ale również gaz, opał, woda i ścieki, energia elektryczna, większe są podatki od nieruchomości. Wszystko to sprawia, że musimy podejmować coraz więcej działań zmierzających do oszczędzania. Konieczność opłacenia wyższych rachunków to mniejsza ilość pieniędzy, które chcieliśmy przeznaczyć na remont, meble, rozrywkę, wakacje.


Jak oszczędzać?

 

Przede wszystkim systematycznie. Wiele działań, dzięki którym na przykład zmniejszymy zużycie prądu, gazu, wody możemy zastosować praktycznie od razu. Co należy zrobić:

- wymienić żarówki na energooszczędne,
- gasić światło wszędzie tam, gdzie nie przebywamy,
- ustawić jednolitą temperaturę,
- zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniach, które używamy mniej,
- odłączać sprzęt, którego nie używamy,
- wymienić sprzęt na bardziej energooszczędny,
- docieplić dom, pozbyć się tak zwanych mostków termicznych.


Zalety korzystania z paneli fotowoltaicznych


Zakładając, że panele fotowoltaiczne będą w prawidłowy sposób dobrane oraz zamontowane oraz użytkowane, możemy liczyć na wiele korzyści. Jest to instalacja bardzo uniwersalna i potrzebna, przynosząca realne oszczędności oraz pozwalająca na to, aby bardziej dbać o środowisko. Wśród najważniejszych zalet wynikających z posiadania instalacji fotowoltaicznej możemy wymienić:

- możliwość zadbania o środowisko,
- brak konieczności spalania opału, zatruwania powietrza,
- brak konieczności kupowania opału np. ekogroszku,
- szansa na montaż nowoczesnego systemu ogrzewania,
- zapewnione zasilanie dla klimatyzacji,
- stuprocentowe pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną,
- uniezależnienie się od publicznej sieci oraz niezależność energetyczna,
- komfort psychiczny związany z brakiem konieczności uiszczania przyszłych opłat.

Posiadając instalacje fotowoltaiczną możemy liczyć na to, że rachunki za energię elektryczną nie nadwyrężą naszego domowego budżetu. Zaoszczędzone pieniądze będziemy mogli przeznaczyć na inne, dowolne cele. Będziemy jedynie uiszczać opłaty techniczne, związane chociażby z utrzymaniem przyłącza.


Dopasowana instalacja – klucz do sukcesu


Dopasowaniem wielkości instalacji oraz mocy elektrowni zajmują się wyspecjalizowane firmy, z których pomocy powinniśmy korzystać. Współpraca z doświadczonym wykonawcą ma kluczowe znaczenie, gdyż wtedy mamy pewność, że instalacja będzie zamontowana w sposób prawidłowy, a to przełoży się na sprawność instalacji, systematyczną produkcję prądu, odpowiednie jego przekazywanie do instalacji domowej. Dobry montaż, zgodnie ze wszystkimi standardami, z wykorzystaniem narzędzi przełoży się także na to, że instalacja będzie wolniej się zużywała.


Jak wybrać wykonawcę?


Najlepiej szukać na rynku lokalnym, który jest pełny doświadczonych firm, oferujących bardzo dobrej jakości panele. Najlepszym rozwiązaniem jest porównanie ze sobą ofert np. 3-5 firm, kontakt z przedstawicielami handlowymi, porównanie wycen. Należy także pamiętać o tym, aby panele fotowoltaiczne nie były z najniższej półki. Może się to przełożyć na dyskomfort instalacji, nieprawidłowe działanie, duże straty przy przekazywaniu energii do instalacji.

Firma powinna rzetelnie ocenić zapotrzebowanie na energię elektryczną i zaproponować odpowiednią moc elektrowni. Wtedy będziemy mieli pewność, że pokryje ona zapotrzebowanie na energię.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 41396 )
Array ( [docId] => 41396 )