Co może pomóc w walce z cenami energii

Kategoria: Energetyka
Data: 10-10-2022 r.

W Pradze, na nieformalnym szczycie Rady Europejskiej, omówione zostały ceny energii, kwestie ekonomiczne i elementy wsparcia dla Ukrainy. W spotkaniu brał udział Premier, który przedstawił polski pomysł na obniżenie cen energii. Jego postulat dotyczący narzędzi, które Unia Europejska może wykorzystać, aby obniżyć cenę energii elektrycznej. Jego zdaniem wystarczy uwolnić uprawnienia do emisji CO2, które aktualnie stanowią sporą część kosztów wytwarzania energii elektrycznej lub zamrozić ceny tej emisji na poziomie 20-30 euro. 

Takie rozwiązanie wpłynęłoby na obniżenie cen energii w Polsce. Zgodnie z wyliczeniami Premiera, z powodu opłat jedna megawatogodzina jest o kilkaset złotych droższa, sięga to nawet 300-400 zł. Uwolnienie uprawnień do emisji CO2 to narzędzie, które całkowicie leży w gestii Komisji Europejskiej. Zdaniem Premiera, zastosowanie go niemalże natychmiastowo obniży ceny energii w Polsce. Jeśli to nie będzie możliwe, alternatywą wartą rozważenia może być jeszcze zamrożenie cen energii. Premier zaproponował opłatę za uprawnienie do emisji CO2 na poziomie 20-30 euro.

 

Rozmowy dotyczyły także maksymalnych cen gazu. Chodzi o wprowadzenie limitu cenowego obowiązującego w hurtowych transakcjach dotyczących gazu. Polska jest jednym z państw członkowskich, które postulują wprowadzenie przez Komisję Europejską maksymalnych cen gazu. Takie rozwiązanie popierają także Hiszpania, Francja, Grecja, Włochy, Belgia, Chorwacja, Bułgaria, Słowacja, Słowenia, Łotwa, Litwa, Malta i Rumunia. 

Zdaniem minister klimatu i środowiska limit cenowy w łatwy sposób byłby w stanie regulować cenę gazu na rynku. Dzięki niemu nie będą zdarzały się wahania cen. 

Według wyliczeń, które przedstawiło Ministerstwo Klimatu i Środowiska jeszcze w lutym bieżącego roku 60% kosztów wytworzenia energii elektrycznej w Polsce, to właśnie koszt uprawnień do emisji CO2. Resort powołuje się na wyliczenia poparte danymi handlowymi z Towarowej Giełdy Energii (TGE). Uwzględniono ceny energii za okres od 4 stycznia do 30 listopada 2021 r., a także cenę unijnego certyfikatu do emisji CO2 w wysokości 53 euro za tobą. Trzeba jednak zauważyć, że jeszcze w lutym ta cena wynosiła 90 euro za tonę, obecnie plasuje się na poziomie ok. 65 euro. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 42243 )
Array ( [docId] => 42243 )