Czy Polska mogłaby być narażona na niedobory prądu

Kategoria: Energetyka
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 02-10-2012 r.

Energia elektryczna to bardzo ważny element w łańcuchu wzajemnych zależności gospodarczych pomiędzy podmiotami działającymi na rynku. Bez zapewnienia odpowiednich dostaw nośników, nasz kraj byłyby narażony na poważną destabilizację w różnych sektora gospodarki, co jednocześnie prowadziłoby do istotnego zagrożenia w zakresie ogólnego bezpieczeństwa energetycznego.

Taki scenariusz, to na szczęście jedynie czarna wizja, która nie ma szans na realizację. Zgodnie bowiem z analizą przeprowadzoną przez Ministerstwo Skarbu Państwa, firmy działające na rynku produkcji, dystrybucji i przesyłu energii elektrycznej wdrożyły potężne programy inwestycyjne, które w istotny sposób zwiększą moc dostępnych w sektorze energetycznym nośników.

Zgodnie z prognozami, do roku 2020 możemy się spodziewać – w związku z nowymi inwestycjami – wzrostu mocy o 9 GW. To z kolei oznacza, że mimo zwiększonego zapotrzebowania na energię w kolejnych latach, nie grożą nam ewentualne niedobory w tym zakresie.

Dynamiczny rozwój branży – oprócz zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa energetycznego kraju - będzie miał również kluczowe znaczenie dla innych obszarów gospodarki. Chodzi tutaj o możliwość realizowania bardzo lukratywnych kontraktów na budowę bloków energetycznych, ale także różnego rodzaju infrastruktury produkcyjnej i przesyłowej. Firmy budowlane skorzystają także na spodziewanym rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii.

Wśród głównych inwestycji, MSP wskazuje m.in. na budowę dwóch bloków węglowych w Opolu przez krajowe spółki – Polimex i Rafako. W tym przypadku wartość kontraktu to 11,5 mld zł. Z kolei na 17 mld zł zostały oszacowane inwestycje Polskiej Grupy Energetycznej w budowę czterech elektrowni gazowych.

 

Z drugiej strony, można się spodziewać wyłączenia części instalacji, które nie spełniają odpowiednich norm. W 2014 roku PGE wyłączy np. dwa bloki energetyczne w Turowie, natomiast Bełchatów zdecyduje się na podobny krok w 2020 roku w przypadku jednego z bloków elektrowni. Z podobną sytuacją będziemy mieć do czynienia w 2017 roku w Zespole Elektrowni Dolna Odra.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 41409 )
Array ( [docId] => 41409 )