Cena baryłki ropy naftowej uzależniona jest od aktualnego popytu i podaży na ten surowiec na największych światowych giełdach. Jednak reakcje inwestorów cechują się tutaj bardzo dużą zmiennością, co prowadzi do istotnych wahań kursu wraz z napływającymi na rynek ważnymi informacjami o charakterze gospodarczym i politycznym.
Impulsem do wzrostu lub spadku kursów mogą być tutaj np. doniesienia o poziomie wydobycia, produkcji, sprzedaży surowca, ale także wyniki i strategie koncernów paliwowych, czy informacje o konfliktach zbrojnych w krajach, gdzie znajdują się złoża o charakterze strategicznym.
Wystarczy prześledzić notowania ropy naftowej, aby przekonać się, że jest ona nie tylko ważnym surowcem dla przemysłu, ale również elementem rynkowej spekulacji. Na przestrzeni zaledwie kilku miesięcy wahania jej ceny mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent. Dla przykładu od 16 marca do 21 czerwca 2012 roku cena baryłki obniżyła się o ponad ¼ z maksymalnego rocznego szczytu 126,16 dolara do minimum na poziomie 89,35 USD (aby ponownie wrócić 15 sierpnia 2012 roku do 116,4 dolara za baryłkę, notując wzrost o blisko 30 proc.).