Dwie elektrownie jądrowe w Polsce

Kategoria: Energetyka
Data: 01-11-2022 r.

W Polsce, w ciągu najbliższych 10 lat mają powstać dwie elektrownie jądrowe. Jedna będzie budowana przy współpracy z USA, druga - z Koreą Południową. Z badań przedstawionych na stronach rządowych, wynika, że Polacy popierają taki rozwój energetyki. Jak wygląda harmonogram rozwoju programu energii atomowej w Polsce, jakie są zyski i jakie są koszty tych inwestycji? 

Uchwałę w sprawie aktualizacji rządowego programu wieloletniego "Program polskiej energetyki jądrowej" Rada Ministrów przyjęła w 2020 r. Program ma doprowadzić do stworzenia elektrowni jądrowych w Polsce, o łącznej mocy od 6 do 9 GWe. 

 

Czy Polacy chcą elektrowni jądrowych? 

Na oficjalnym rządowym portalu gov.pl przytoczono wyniki ankietowych badań dotyczących popierania energetyki jądrowej w Polsce w listopadzie 2022 r. Poparcie dla energetyki jądrowej w Polsce zadeklarowało 62,5% badanych, przy czym 31,7% można określić jako bardzo zdecydowanych. Przeciwnikami pomysłu jest 31,6% ankietowanych (16% zdecydowanie na nie). W 5,9% ankietowani nie byli w stanie wskazać konkretnej odpowiedzi. Badania przeprowadzone w listopadzie 2021 r. wykazały, że budowę elektrowni popiera już 74,3% Polaków. 

Oswajać z energią jądrową ma kampania pt. "Poznaj Atomickich" uruchomiona przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, która wystartowała w drugiej połowie października 2022 r. Minister klimatu i środowiska podkreśla, że celem kampanii jest uświadamianie społeczeństwa, pokazywanie, że energetyka jądrowa jest bezpiecznym i bezemisyjnym źródłem energii, które może zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne oraz stałe dostawy prądu w niskiej cenie. 

Wdrażanie programu energetyki jądrowej

Prace prowadzące do budowy elektrowni jądrowych już się zaczęły. Ze stron rządowych dowiadujemy się, że w Polsce jest ok. 20 miejsc, w których może być potencjalnie zlokalizowana elektrownia jądrowa. Prawdopodobnie pierwsza z nich powstanie w miejscowościach nadmorskich. Będzie to Żarnowiec albo Lubiatowo-Kopalino. Decyzja zostanie podjęta po przeprowadzeniu badań środowiskowych. 

Zgodnie z przyjętym harmonogramem programu, budowa pierwszego reaktora ma nastąpić w 2026 r, a jego uruchomienie w 2033 r. Ostatni reaktor ma zostać oddany do eksploatacji w 2043 r. 

Premier poinformował, że rząd zdecydował się na współpracę z amerykańską firmą przy realizacji projektu jądrowego. Z przekazywanych przez niego informacji wynika, że stosowna uchwała zostanie przyjęta przez Radę Ministrów w środę 2 listopada. 

Tymczasem Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało 31 października 2022 r. o podpisaniu polsko-koreańskiej umowy biznesowej na budowę drugiej elektrowni atomowej. W Seulu w tym właśnie dniu, koreański koncern KNHP oraz polskie firmy ZE PAK S.A. i PGE S A. podpisały list intencyjny, który dotyczy planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie. Studium wykonalności inwestycji ma powstać jeszcze w tym roku. 

Ma to być projekt, który będzie realizowany równolegle do projektu polskiego rządu wykonywanego przy współpracy z USA. 

Resort aktywów państwowych podkreśla, że budowa elektrowni jądrowej niesie za sobą także inne korzyści niż sam dostęp do energii. Podkreśla, że budowa jednej elektrowni to ok. 40 tys miejsc pracy. Polskie firmy mogą zrealizować aż 70% inwestycji. Elektrownia jądrowa pozytywnie wpłynie także na społeczności lokalne, bo to ogromne wpływy dla samorządów z tytułu podatku. Dodatkowo to również miejsca pracy w samej elektrowni. 

Trudno znaleźć jednak informacje o tym ile zapłacimy za tę inwestycję. Ile faktycznie za energię jądrową w Polsce zapłacą sami konsumenci, bo to ogromna i niezwykle finansochłonna inwestycja. 

Źródło:

Informacje opublikowane na oficjalnej stronie internetowej "Polski Atom" - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 42321 )
Array ( [docId] => 42321 )