Elektrownie wiatrowe w gminach - co ma się zmienić?

Kategoria: Energetyka
Data: 12-12-2022 r.

Poselski projekt ustawy wprowadzający zmianę w przepisach dotyczących elektrowni wiatrowych, który wpłynął 8 grudnia 2022 r., to kolejna próba zmiany zasad lokalizowanie elektrowni. Chodzi o zmianę dotychczasowej zasady 10h. Nowe przepisy mają także zapewnić dodatkowe środki gminom, na terenie których zlokalizowane są elektrownie. 

Przepis art. 4 ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych określa minimalną odległość elektrowni wiatrowej od budynków. Zgodnie z nim, odległość, w której mogą być lokalizowane i budowane elektrownie wiatrowe jest równa lub większa od dziesięciokrotności wysokości elektrowni wiatrowej mierzonej od poziomu gruntu do najwyższego punktu budowli, wliczając elementy techniczne, w szczególności wirnik wraz z łopatami (całkowita wysokość elektrowni wiatrowej). Taka sama odległość jest wymagana, gdy budowany ma być budynek mieszkalny lub budynek posiadający funkcję mieszkalną. 

 

Tzw. zasada 10H obowiązuje również w przypadku lokalizacji elektrowni wiatrowej od określonych form ochrony przyrody (parków narodowych, krajobrazowych, rezerwatów oraz obszarów Natura 2000 - na podstawie ustawy o ochronie przyrody) oraz od leśnym kompleksów promocyjnych (na podstawie ustawy o lasach).

Elektrownia może mieć wysokość od 150 do 200 metrów, co za tym idzie minimalna odległość od zabudowań mieszkalnych to między 1,5 a 2 km. 

Zdaniem projektodawców obecnie obowiązujące przepisy, które wprowadzają zasadę 10H doprowadziły do zatrzymania inwestycji w zakresie elektrowni wiatrowych. Oceniają je jako wyjątkowo szkodliwe, biorąc pod uwagę obecny kryzys energetyczny. Proponują nowe brzmienie art. 4 ust. 1 przewidujące liberalizację obecnie obowiązujących zasad. Zgodnie z ich propozycją wymagana odległość będzie stała i niezależnie od wysokości elektrowni wiatrowej ma ona wynosić nie mniej niż 500 metrów. 

Jednocześnie proponują zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii. Ich pomysł dotyczy wprowadzenia możliwości przekazywania gminom, na terenie których znajdują się elektrownie wiatrowe, środków zgromadzonych na rachunku opłaty OZE. Wprowadzony mechanizm redystrubucji ma polegać na przekazywanio gminom części dodatniego salda generowanego przez elektrownie wiatrowe będące w aukcyjnym systemie wsparcia. Wysokość przekazywanych środków będzie uzależniona między innymi od mocy instalacji, kwota byłaby wartością w złotych na MWh. 

Źródło:

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw opublikowany w wykazie wniesionych projektów ustaw, którym jeszcze nie został nadany numer druku na oficjalnej stronie internetowej Sejmu RP - portal sejm.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 42464 )
Array ( [docId] => 42464 )