Elektrownie wiatrowe w nowej ustawie

Kategoria: Energetyka
Data: 15-03-2023 r.

Ustawa wprowadzająca zmiany do przepisów dotyczących m.in. lokalizowanie elektrowni wiatrowych została podpisana przez Prezydenta. Zgodnie z nią, elektrownia nie będzie mogła znajdować się bliżej niż 700 metrów od budynku mieszkalnego a jej lokalizacja będzie uzależniona od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. 

Prezydent podpisał ustawę z 9 marca 2023 r o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw.  Zmiany w nowych przepisach dotyczą lokalizowania inwestycji w postaci elektrowni wiatrowej. Nowa regulacja całkowicie uzależnia lokalizację od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. 

Zgodnie z nowymi przepisami konieczność sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ma dotyczyć jedynie obszaru na który oddziaływać będzie elektrownia wiatrowa - dotychczas dotyczyło to całego obszaru, którego powierzchnię wyznaczała zasada 10h. 

O tę zasadę toczyły się spory. Ostatecznie także w nowych przepisach będzie ona obowiązywała, z zastrzeżeniem jednak, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego będzie mógł określić inną odległość od budynku mieszkalnego, uwzględniając promień oddziaływania elektrowni, jednak nieprzekraczalne minimum to 700 metrów. 

Przepisy zakładają także większy udział mieszkańców - gminy mają wymóg zorganizowania dyskusji publicznych z udziałem właśnie zainteresowanych mieszkańców dotyczących opracowanych projektów lokalizowania elektrowni wiatrowej. Ma to zwiększać poczucie bezpieczeństwa mieszkańców i pozwalać im mieć wpływ na inwestycje zlokalizowaną na ich terenie. 

Ważne dla lokalnej społeczności będzie niewątpliwie możliwość partycypacji w zyskach generowanych przez elektrownię. Nowe przepisy zakładają, że inwestor realizujący taką inwestycję oddaje do objęcia przez mieszkańców co najmniej 10% mocy zainstalowanej elektrowni. Mieszkańcy będą mogli zyskać status tzw. prosumenta wirtualnego po podpisaniu odpowiedniej umowy. 

Określana w planie odległość od zabudowań będzie opierała się na wynikach przeprowadzanych konsultacji i strategicznej oceny oddziaływania na środowisko obejmującej chociażby takie elementy jak wpływ hałasu na otoczenie oraz wpływ na zdrowie mieszkańców. 

Odległość opisana w planie będzie obowiązywała nie tylko dla budowy elektrowni lecz także dla budowy nowych budynków mieszkalnych. Nie jest wymagane zachowanie jej jedynie w przypadku:
a) zmiany sposobu użytkowania części budynku mieszkalnego
b) rozbudowy, nadbudowy, przebudowy, remontu istniejącego budynku mieszkalnego albo budynku o funkcji mieszanej

Nowa ustawa zmienia zasady lokalizowania elektrowni wiatrowych w zakresie ich odległości od określonych form ochrony przyrody. Nadal będzie jednak obowiązywał zakaz lokalizacji elektrowni na obszarach parków narodowych, rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych i obszarów Natura 2000. Odległość w przypadku parków narodowych nadal jest określana zasadą 10h, natomiast minimalna odległość od rezerwatu przyrody to 500 metrów. 

Źródło:

Informacja prasowa w sprawie ustawy z dnia z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta RP - portal prezydent.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 42759 )
Array ( [docId] => 42759 )