Energia dla wsi

Kategoria: Energetyka
Data: 19-01-2023 r.

Od 25 stycznia będzie działała już pierwsza odsłona programu o nazwie "Energia dla wsi". Został on przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przewiduje dofinansowanie inwestycji w postaci instalacji odnawialnych źródeł energii. O wsparcie będą mogli domagać się zarówno rolnicy jak i spółdzielnie energetyczne. 

Konferencja prasowa poświęcona programowi "Energia dla wsi" odbyła się 18 stycznia 2023 r. Przedstawiciele resortu klimatu i resortu rolnictwa, a także Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawili główne założenia programu. Uczestnicy podkreślali, że szczególnie w obecnych czasach niezależność energetyczna jest niezwykle istotna. Aby zwiększyć możliwości zagwarantowania sobie bezpieczeństwa energetycznego na obszarach wiejskich, program "Energia dla wsi" przewiduje wsparcie finansowe na instalacje OZE właśnie na tych obszarach. Głównym celem ma być zwiększenie udziału wykorzystywanej energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych właśnie na terenach wiejskich i wiejsko-miejskich. 

 

Przewidywany całkowity budżet programu został określony na poziomie 1 miliarda złotych. Pierwszy nabór wniosków startuje 25 stycznia i będzie trwał do 15 grudnia, a budżet dla tego programu ma wynieść 100 milionów złotych. 

Cel programu

Energia dla wsi ma dać szansę obszarom wiejskim na przeprowadzenie skutecznej transformacji energetycznej, a jednocześnie by zachodzące na tym gruncie zmiany odbywały się z wykorzystaniem dostępnych zasobów i odpowiadały na lokalne potrzeby. Twórcy projektu liczą również, że program zwiększy zainteresowanie tworzeniem i współpracą w ramach spółdzielni energetycznych. 

Ma to także docelowo doprowadzić do zmniejszenia kosztów energii dla rolników. 

Wypłacone środki

Pieniądze wypłacane w ramach programu Energia dla wsi mają mieć formę dotacji albo pożyczki. W zależności od wyboru formy, różna będzie także wysokość dofinansowania. Dla dotacji przewiduje się maksymalną dopłatę w wysokości 20 mln. złotych, natomiast dla pożyczki kwota ta może wynieść 25 mln zł. 

Wysokość wsparcia zależy również od przewidywanej inwestycji. Można ubiegać się o pożyczkę sięgającą 100% kosztów kwalifikowanych w przypadku dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne oraz turbiny wiatrowe. Natomiast 65% kosztów kwalifikowanych będzie dostępna w przypadku biogazowni i elektrowni wodnych. 

Pieniądze na wypłaty w ramach programu będą pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego. 

Kto może ubiegać się o wypłatę?

Z programu będą mogli skorzystać:
a) rolnicy
b) spółdzielnie energetyczne - niezależnie od tego czy już istnieją, czy dopiero powstają - a także członkowie spółdzielni energetycznych. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnych stronach internetowych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 42593 )
Array ( [docId] => 42593 )