Kiedy przedsiębiorstwo energetyczne musi zwrócić pobrane opłaty?

Kategoria: Energetyka
Data: 04-04-2023 r.

Zgodnie z najnowszym wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, krajowe organy regulacyjne ds. energii mogą nakazać przedsiębiorstwom energetycznym, aby te zwróciły opłaty pobierane niezgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony konsumentów. Uprawnienie organów kontroli wynika m.in z faktu, że w zakresie ich obowiązków jest ochrona konsumentów. 

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpatrywał sprawę włoskiej spółki zajmującej się dystrybucją energii elektrycznej i gazu ziemnego. Krajowy urząd regulacji energii nałożył na nią karę pieniężną za naruszenie wymogów dotyczących przejrzystości cen - karę określono na poziomie 655 tys. euro. Jednocześnie nakazał także, aby spółka dokonała zwrotu odbiorcom końcowym łącznie: 13 987 495 euro. Kwota ta była naliczona odbiorcom jako koszty administracyjne, jednak jej podstawą był warunek umowny, który wskazany organ krajowy uznał za niezgodny z prawem. 

Spółka uznała jednak, że tak daleko idące uprawnienia organów krajowych jest niezgodne z prawem UE, w szczególności z dyrektywą dotyczącą wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej. 

Jednak Trybunał Sprawiedliwości UE nie poparł żądań spółki. Uznał, że wspomniana dyrektywa nie stoi na przeszkodzie takiej regulacji państwa członkowskiego, która przyznaje krajowym organom ds. regulacji energii uprawnień do nakazania przedsiębiorstwom energetycznym zwrotu kwoty odpowiadającej wynagrodzeniu zapłaconemu przez odbiorców jako koszty administracyjne, jeśli podstawą naliczenia tych opłat był warunek umowny niezgodny z prawem. Analogiczne uprawnienie będą miały wskazane organy, jeśli nakaz zwrotu wynika z naruszenia wymogów w zakresie przejrzystości cenowej. 

Uprawnienia wspomnianych organów mają zagwarantować realizację ochrony konsumentów. 

Co prawda art. 37 dyrektywy dotyczącej wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej nie wskazuje wprost na uprawnienie organu polegające na nakazie zwrotu kwot otrzymanych na podstawie warunku umownego uznanego za niezgodny z prawem, jednak Trybunał Sprawiedliwości UE podkreślił, że w przepisie tym użyto sformułowania "organ regulacyjny ma przynajmniej następujące uprawnienia". To świadczy o tym, że przepis zawiera przykładowy katalog uprawnień i organy te mogą mieć nadane przez państwo inne, aby mogły realizować swoje obowiązki - jednym z nich jest ochrona konsumentów. 

Źródło:

Komunikat prasowy nr 55/23 dotyczący wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 30 marca 2023 r. w sprawie C 5-22 opublikowany na oficjalnej stronie internetowej TSUE - portal curia.europa.eu

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 42823 )
Array ( [docId] => 42823 )