Limity cen energii elektrycznej

Kategoria: Energetyka
Data: 09-11-2022 r.

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie określająca sposób wyliczania limitu cen za energię elektryczną. Metoda obliczania uzależniona jest m.in. od technologii wykorzystywanej do wytwarzania energii elektrycznej. 

W ustawie o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r. znajduje się delegacja ustawowa. Zgodnie z art. 23 ust. 3 przywołanej ustawy Rada Ministrów ma określić w drodze rozporządzenia sposób obliczania limitu ceny dla wytwórców energii elektrycznej, w podziale na technologie wytwarzania energii elektrycznej określone w art. 21 tej ustawy, oraz dla przedsiębiorstw energetycznych wykonujących działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną, biorąc pod uwagę konieczność równoważenia interesów uczestników rynku energii elektrycznej w rozumieniu Prawa energetycznego.

Poprzez technologie wytwarzania energii o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy rozumie się wytwarzanie energii z wiatru, promieniowania słonecznego, energię geotermalną, hydroenergię, biomasę oraz biopłyny w rozumieniu ustawy o odnawialnych źródłach energii, energię wytwarzaną z odpadów, z węgla brunatnego, paliw ciekłych, węgla kamiennego, paliw gazowych.

Wytwórcy o których mowa wyżej są zobowiązani przekazywać odpis na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny.

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie na podstawie wskazanej w art. 23 delegacji ustawowej w dniu 8 listopada 2022 r. Jego projekt przygotował minister klimatu i środowiska. Rozporządzenie wprowadza zasady obliczenia limitu ceny za energię elektryczną. 

Potrzeba wprowadzenia takich rozwiązań wynika - zdaniem projektodawców - z konieczności reakcji na generowanie niewspółmiernie wysokich zysków finansowych w firmach, które zajmują się wytwarzaniem energii elektrycznej bądź jej obrotem. Takie działania prowadzą z kolei do ogromnych obciążeń zarówno dla gospodarstw domowych, małych i średnich przedsiębiorstw jak i przemysłu. Ceny utrzymujące się na tym poziomie w dłuższej perspektywie mogą przynieść szkody społeczne i negatywnie odbić się na gospodarce. 

W związku z powyższym w rozporządzeniu ustalono zasady obliczania limitów stosowanych przez wskazane przedsiębiorstwa cen za energię elektryczną. Mają one zagwarantować zwrot uzasadnionych kosztów, zapewnić odpowiedni poziom zachęty inwestycyjnej, a jednocześnie chronić odbiorców końcowych. To ma spowodować zminimalizowanie negatywnych skutków rosnących cen dla tych ostatnich, a pośrednio wpłynąć także na obniżenie cen energii na rynku hurtowym. 

Wzór określający limit ceny jest zróżnicowany. Zależy od tego jaką technologią energia jest wytwarzana (odwołując się do art. 21 o którym pisaliśmy wcześniej) a także od tego kto jest końcowym odbiorcą. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 42349 )
Array ( [docId] => 42349 )