Lokalne korzyści z elektrowni wiatrowej - wirtualny prosument

Kategoria: Energetyka
Data: 14-12-2022 r.

Resort klimatu i środowiska zaproponował autopoprawkę w tzw. ustawie wiatrakowej. Wprowadzona zmiana, która już została zaakceptowana przez Rząd, dotyczy udostępnienia przez inwestora odpowiedzialnego za lokalizowanie elektrowni wiatrowej na danym terenie, co najmniej 10 proc. mocy zainstalowanej na rzecz mieszkańców gminy. Moc ma być udostępniona z zastosowaniem formuły tzw. wirtualnego prosumenta.

Lokalizacja elektrowni na terenie danej gminy, ma przynieść mieszkańcom realne korzyści. Wprowadzona przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska autopoprawka dotyczy rządowego projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (tzw. ustawa wiatrakowa). Wprowadza przepisy nakładające nowy obowiązek na inwestora planującego inwestycję w postaci budowy elektrowni wiatrowej na terenie określonej gminy. Będzie on zobowiązany do wydzielenia co najmniej 10% mocy zainstalowanej i umożliwienia mieszkańcom objęcia udziału w wytwarzanej w elektrowni energii jako wirtualny prosument. Każdy mieszkaniec gminy na mocy dobrowolnie podpisanej umowy będzie mógł na 15 lat stać się wirtualnym prosumentem. 

Wirtualny prosument może wytwarzać energię elektryczną na własne potrzeby z instalacji wykorzystującej odnawialne źródła energii - w omawianym przypadku będą to elektrownie wiatrowe - w instalacji przyłączonej do sieci w innym miejscu niż miejsce zamieszkania. 

Tacy prosumenci korzystają z identycznego systemu rozliczeń co "zwykli" prosumenci, czyli z tzw. net-billing. Odrębnie rozliczana jest wartość energii wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej i energii elektrycznej pobranej z sieci. Wykorzystywana jest do tego giełdowa cena energii. Indywidualne konta prosumenckie są prowadzone przez sprzedawców energii. 

Minister Klimatu i Środowiska przekonuje, że takie rozwiązanie zmniejszy koszt korzystania z odnawialnych źródeł energii, bo będzie taniej, niż gdyby mieszkańcy gminy chcieli budować własne instalacje. 

Nowe przepisy to nie tylko nowe obowiązki dla inwestorów, lecz także nowe obowiązki dla gminy. To ona będzie odpowiedzialna za określenie liczby potencjalnie zainteresowanych przystąpieniem do umowy mieszkańców. Wprowadzona regulacja określa zasady współpracy mieszkańców z inwestorem oraz gminy z inwestorem. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz  w wykazie decyzji rządu na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 42472 )
Array ( [docId] => 42472 )