Maksymalne ceny gazu dla piekarni - jak uzyskać pomoc?

Kategoria: Energetyka
Data: 27-03-2023 r.

Przepisy regulujące maksymalną cenę gazu dla przedsiębiorców zajmujących się produkcją pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek wchodzą w życie od 8 kwietnia. Jednak aby skorzystać z pomocy - na dzień złożenia wniosku przedsiębiorca nie może mieć zaległości w opłatach publicznoprawnych. 

Pomoc przedsiębiorcom została przyznana w przepisach ustawy z 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Regulacja wchodzi w życie 8 kwietnia 2023 r. Dzięki niej piekarnie i cukiernie, które wykorzystują do prowadzenia swojej działalności piec ogrzewany gazem ziemnym, mają możliwość skorzystania z ceny maksymalnej. Jej wysokość została określona na poziomie 200,17 zł/MWh.

 

O maksymalnej cenie gazu pisaliśmy w artykule: Gaz dla piekarni i cukierni tańszy od kwietnia 

Aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych mógł przyznać pomoc wnioskującemu przedsiębiorcy, w dniu złożenia tego wniosku przedsiębiorca musi:
a) mieć uregulowane zobowiązania podatkowe
b) mieć uregulowane należności z tytułu składek opłacanych Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych
c) dysponować limitem pomocy de minimis.

Ważne: Wniosek o zastosowanie maksymalnej ceny paliw gazowych należy złożyć za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Dopuszczalna jest jedynie taka elektroniczna droga składania wniosku. 

Wniosek należy przygotować na druku PRG. Musi on trafić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ciągu 30 dni od dnia wystawienia faktury rozliczeniowej za dostarczenie paliwa gazowego. W przypadku, gdy faktura ta została wystawiona przed dniem wejścia w życie ustawy - trzydziestodniowy termin liczy się od 8 kwietnia 2023 r. 

Wniosek będzie mógł złożyć przedsiębiorca, który w dniu 31 grudnia 2023 r. znajdował się w jednej z trzech sytuacji:
a) prowadził działalność gospodarczą określoną kodem 10.71.Z zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności i był to przeważający rodzaj działalności, co wynika z rejestru REGON zgodnie ze stanem na dzień 31 grudnia 2022 r., a dodatkowo miał status przedsiębiorcy.
b) prowadził działalność gospodarczą określoną kodem PKD 10.71.Z co wynika z rejestru REGON na dzień 31 grudnia 2022 r., miał status przedsiębiorcy, a przychód z działalności w rozumieniu przepisów podatkowych w jednym z dwóch miesięcy kalendarzowych bezpośrednio poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o cenę maksymalną, pochodził w co najmniej 50% ze sprzedaży wyprodukowanych przez niego: pieczywa, ciastek, świeżych wyrobów ciastkarskich.
c) prowadził działalność gospodarczą w formie spółdzielni, która zgodnie z rejestru REGON na dzień 31 grudnia 2022 r. była oznaczona kodem PKD 10.71.Z

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - portal zus.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 42793 )
Array ( [docId] => 42793 )