Maksymalne ceny ogrzewania od lutego 2023 r.

Kategoria: Energetyka
Data: 19-01-2023 r.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw został przyjęty przez Radę Ministrów. Zgodnie z założeniami przepisów przygotowanych przez resort klimatu - odbiorcy mają być dodatkowo chronieni przed podwyżkami cen ogrzewania. Jeśli ustawa wejdzie w życie - jej rozwiązania będą miały moc wsteczną od 1 lutego 2023 r. 

Nowe przepisy przeznaczone są przede wszystkim dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej, takich jak przedszkola, szkoły czy szpitale. Zgodnie z deklaracjami - mają one doprowadzić do zmniejszenia opłat dostaw ciepła, związanych ze wzrostem cen paliw. Odnosi się to do:
a) opłat za ogrzewanie
b) opłat za przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

Regulacja dotyczy tej części wskazanych opłat, które są opłacane przez gospodarstwa domowe i wspólnoty mieszkaniowe w czynszach. 

Istotą nowego rozwiązania jest zagwarantowanie, że jeśli w danym systemie ciepłowniczym cena netto dostawy ciepła będzie większa niż 40 proc. w porównaniu do cen obowiązujących z 30 września 2022 r. przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają wyrównanie, aby uprawnieni odbiorcy nie zostali obciążeni takim wzrostem cen. 

Warto zauważyć, że maksymalna cena netto dostawy ma obejmować wszystkie składniki kosztowe dostawy ciepła, stosowane w danym systemie ciepłowniczym. Odnosi się to zarówno do wytwarzania jak i przesyłania ciepła. 

Odbiorcy ciepła, którzy wykorzystuję je dla celów mieszkaniowych bądź na potrzeby obiektów użyteczności publicznej mają mieć gwarancję, że cena nie wzrośnie powyżej określonego poziomu, określonego na podstawie ceny historycznej z września 2022 r. 

Ważne: Maksymalna cena netto na ciepło dotyczy również limitu, który wynika ze średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą. 

Takie rozwiązanie ma zapewnić ochronę także w tych lokalizacjach, w których podwyżki pojawiły się przed 30 września. Rozliczenie z odbiorcami ma występować wówczas na podstawie ceny korzystniejszej dla nich. 

Jeśli przepisy wejdą w życie, maksymalną cenę netto dostawy ciepła określi Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Będzie ona określona odrębnie dla każdego przedsiębiorstwa energetycznego, które ma koncesję i wykonuje działalność gospodarczą związaną ze sprzedażą ciepła.

Źródło:

Założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw opublikowane w wykazie decyzji rządu na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 42594 )
Array ( [docId] => 42594 )