Nabór wniosków dla firm energochłonnych

Kategoria: Energetyka
Data: 10-02-2023 r.

Od 9 lutego 2023 r. firmy zaliczane do przedsiębiorstw energochłonnych, które spełniają warunki przyznania rządowej pomocy w zakresie energii elektrycznej i gazu ziemnego, mogą składać wnioski o udzielenie wsparcia. Jednym z warunków udzielenia wsparcia, jest konieczność posiadania odpowiedniego PKD. Rząd deklaruje wsparcie w wysokości 5 mld zł. a ze wsparcia ma skorzystać ponad 1000 firm. 

Program udzielający pomocy firmom energochłonnym będzie obsługiwał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Ma być odpowiedzią na drastyczny wzrost cen energii elektrycznej, który dla firm należących do branż przemysłu energochłonnego jest szczególnie niebezpieczny. Program ma chronić przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją wyrobów hutniczych, nawozów, czy ceramiki - a co za tym idzie chronić także miejsca pracy, które firmy te oferują. 

Aby skorzystać z pomocy trzeba spełnić określone warunki. Mogą na nią liczyć przedsiębiorstwa, które:
a) prowadzą działalność na terenie Polski
b) poniosły koszty zakupu energii elektrycznej i gazu ziemnego wynoszące co najmniej 3% wartości ich produkcji w 2021 r. bądź 6% w pierwszej połowie 2022 r.
c) co najmniej połowa ich przychodów lub wartości produkcji pochodzi z działalności prowadzonej w ramach PKD lub PRODCOM wskazanych na liście sektorów uznanych za szczególnie narażone na skutki kryzysu - polskie przepisy są w tym przypadku kopią listy opracowanej przez Komisję Europejską. 

Nabór wniosków ruszył 9 lutego. Od tej daty przedsiębiorcy mają 14 dni na składanie wniosków. Muszą także pamiętać, że niezbędny do ich podpisania jest podpis kwalifikowany. Istnieje możliwość składania wniosków jedynie drogą elektroniczną za pośrednictwem strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, gdzie znajduje się Generator Wniosków o Dofinansowanie. 

Ważne: Przewidziano, że wypłata pieniędzy nastąpi już w ciągu 38 dni licząc od rozpoczęcia naboru.

Wysokość przyznanej pomocy jest uzależniona od wysokości kosztów poniesionych przez firmy energochłonne, przy czym brane pod uwagę są koszty poniesione w okresie od lutego do grudnia 2022 r. na zakup gazu i energii, wynikające ze wzrostu cen wyższego niż o 50% w porównaniu do średniej ceny z 2021 r. 

Przedsiębiorcy spełniający wymagane warunki mogą otrzymać pomoc mieszczącą się w określonych limitach, które są uzależnione od sytuacji finansowej danej firmy:
a) limit podstawowy: 50% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż do 4 mln euro na grupę kapitałową.
b) limit zwiększony: 80% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 50 mln euro na grupę kapitałową - dotyczy on:
- przedsiębiorców, którzy odnotowali spadek wskaźnika EBITDA będącego miarą rentowności przedsiębiorstwa o co najmniej 40% w zestawieniu roku 2022 z 2021, bądź między drugim półroczem 2021 a drugim półroczem 2022 r.
- firm, które odnotowały ujemny wskaźnik EBITDA w obu wskazanych okresach.

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnych stronach internetowych Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 42654 )
Array ( [docId] => 42654 )