Nadzwyczajne środki łagodzące wzrost cen prądu

Kategoria: Energetyka
Data: 12-10-2022 r.

Minister klimatu i środowiska przedłożył projekt ustawy o środkach nadzwyczajnych, których celem jest ograniczenie cen energii elektrycznej oraz wsparciu odbiorców w 2023 r. Rada Ministrów zapoznała się z informacją o tym projekcie 11 października 2022 r. 

Ustawa ma być skierowana dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy dotychczas nie byli chronieni przepisami, a przecież także ich dotknie problem drastycznego wzrostu cen. Wsparcie ma odnosić się także do szkół, szpitali, noclegowni i domach pomocy społecznej. 

Także dla gospodarstw domowych przewidziano nowe rozwiązania, które polegają na wprowadzeniu mechanizmu maksymalnej ceny na energię elektryczną. 

Mechanizm ceny maksymalnej

Do rozliczeń z uprawnionymi odbiorcami, sprzedawcy energii mają stosować mechanizm maksymalnej ceny na energię elektryczną. Cena nie może być wyższa niż 693 zł za MWh dla gospodarstw domowych oraz  785 zł za MWh dla pozostałych uprawnionych odbiorców.

Cena maksymalna ma być stosowana tylko do zużycia określonej wielkości. W przypadku gospodarstw domowych ma ona obowiązywać od momentu przekroczenia limitów przewidzianych już w ustawie o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej – do 31 grudnia 2023 r.

W przypadku małych i średnich przedsiębiorców, a także podmiotów użyteczności publicznej i samorządów, cena maksymalna odnosi się do okresu od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. przy czym nie będzie dotyczyła poboru większego niż 90% średniego zużycia energii. 

Podmioty z rządowym wsparciem

Wśród podmiotów użyteczności publicznej, które korzystają z energii elektrycznej w swojej podstawowej działalności, znalazły się m.in.:

- szkoły, placówki oświatowe oraz podmioty szkolnictwa wyższego i nauki
- dzienni opiekunowie oraz podmioty prowadzące żłobki, kluby dziecięce
- kościoły i związki wyznaniowe,
- podmioty zapewniające opiekę osobom w podeszłym wieku, a także niepełnosprawnym i przewlekle chorym, oraz rodzinne domy pomocy i mieszkania chronione
- noclegownie, ogrzewalnie,
- ochotnicze straże pożarne
- placówki udzielające świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. 

Nadmierny zysk do wypłaty

Na podstawie nowych przepisów, określona grupa przedsiębiorców zajmująca się wytwarzaniem energii elektrycznej m.in z wykorzystaniem słońca, wiatru, energii geotermalnej - będzie zobowiązana do przekazywania kwoty wpłaty będącej nadmiarowych przychodem. 

Mechanizm obliczania tego przychodu zostanie przedstawiony w ustawie. Z tego obowiązku będą zwolnieni mali wytwórcy, którzy korzystają z jednostek wytwórczych o mocy nie większej niż 1 MW, spełniający określone w ustawie warunki. 

Kwota ma być przekazywana do Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny do 5 dnia miesiąca następującego po miesiącu rozliczenia. Natomiast do 20. dnia miesiąca podmioty te muszą przekazać sprawozdanie potwierdzające powyższe kwoty. Dokumenty będzie mógł kontrolować prezes URE. 

Dokonywanie wpłat dotyczy okresu od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz oficjalnym portalu Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl
Informacja o projekcie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku opublikowana na oficjalnym portalu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 42253 )
Array ( [docId] => 42253 )