Nowe przepisy o spółdzielniach energetycznych

Kategoria: Energetyka
Data: 30-12-2022 r.

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii przygotowana przez zespół ekspertów działający przy pełnomocniku rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich, zakłada wprowadzenie zupełnie nowych, kompleksowych rozwiązań poświęconych spółdzielniom energetycznym. 

Definicja spółdzielni energetycznej znajduje się w ustawie o odnawialnych źródłach energii. Odsyła ona w pewnym zakresie do ustawy - Prawo spółdzielcze, oraz do ustaw spółdzielniach rolników, które określają czym jest spółdzielnia. 

W przypadku spółdzielni energetycznej możemy w pewnym uproszczeniu uznać, że jest to taki rodzaj spółdzielni, której celem jest produkcja energii na własny użytek oraz zaspokajania potrzeb energetycznych jej członków. Co ważne dotyczy to obszarów wiejskich i miejsko-wiejskich. 

Nowe regulacje dotyczące spółdzielni energetycznych niewątpliwie są potrzebne. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że aktualnie są zarejestrowane jedynie dwie takie spółdzielnie. 

Zespół ekspertów, których zadaniem było przygotowanie nowych przepisów pracował od 3 listopada do 28 grudnia 2022 r. W pierwszej kolejności miał skupić się na interpretacji barier rozwoju spółdzielczości energetycznej. Dzięki temu mógł opracować projekt zmian w prawie, które ułatwią te bariery zlikwidować. Nowe przepisy były konsultowane także z wiceminister klimatu i środowiska oraz ekspertami z tego resortu. 

Propozycje nowych przepisów

Przygotowany przez zespół ekspertów projekt nowych przepisów przewiduje doprecyzowanie definicji spółdzielni energetycznej oraz przedmiotu jej działalności. W nowej wersji przedmiotem działalności ma być nie tylko wytwarzanie energii elektrycznej lecz także biogazu, biogazu rolniczego, biometanu, wodoru, ciepła ze źródeł odnawialnych w instalacjach odnawialnego źródła energii, oraz obrót nimi bądź ich magazynowanie. Co ważne wszystko wyłącznie na własne potrzeby spółdzielni bądź jej członków. 

Sam krąg członków spółdzielni także ma zostać doprecyzowany poprzez wskazanie, że mogą to być podmioty których instalacja jest przyłączona do sieci dystrybucyjnej, elektroenergetycznej, dystrybucyjnej gazowej, czy ciepłowniczej. Członkiem może zostać także podmiot, do którego w inny sposób niż za pośrednictwem sieci dystrybucji gazowej są dostarczane biogaz, biogaz rolniczy lub biometan czy wodór ze źródeł odnawialnych. 

Zmiany mają dotyczyć także umów zawieranych przez sprzedawcę i członkami spółdzielni. Zespół zapowiada także uproszczenie na zasadach sprawozdawczości. 

Nowością jest również umożliwienie prowadzenia działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła lub biogazu lub biogazu rolniczego lub biometanu lub wodoru w instalacjach odnawialnego źródła energii przez spółdzielnie rolnicze. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [cid] => K000KN [docId] => 42525 )
Array ( [cid] => K000KN [docId] => 42525 )