Nowelizacja przepisów o sieciach przesyłowych

Kategoria: Energetyka
Data: 20-04-2023 r.

Sejm przyjął dwa projekty ustaw. W jednym z nich wprowadzane są zmiany w Prawie energetycznym, w drugim - m.in. w ustawie o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych oraz niektórych innych ustaw. Nowe regulacje mają zapewnić większe bezpieczeństwo energetyczna państwa i doprowadzić do lepszego wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. 

Lepsze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii będzie możliwe dzięki rozbudowie infrastruktury sieciowej energii elektrycznej. Pozwoli to na szybszą integrację odnawialnych źródeł energii z systemem elektroenergetycznym. To ważne chociażby ze względu na realizowane programy rządowe, których celem jest wsparcie energetyki prosumenckiej. 

Nie tylko bezpieczeństwo energetyczne i większy udział odnawialnych źródeł energii jest przedmiotem zmian. Mają one także stać się impulsem, dzięki któremu będą się rozwijać specjalne strefy ekonomiczne. Przyjrzyjmy się zmianom w ustawie o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych oraz niektórych innych ustaw.

Nowe przepisy wprowadzają możliwości inwestycji firm energetycznych prowadzonych w sieci o napięciu znamionowym 110 kV lub wyższym, co będzie niezwykle istotne ze względu na zwiększającą się liczbę instalacji OZE przyłączanych do sieci. To także ważne ze względu na bezpieczeństwo i niezawodność sieci elektroenergetycznej. Nowa regulacja odpowiada także na potrzeby mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii. Zagwarantuje bowiem odpowiednią przepustowość, dzięki czemu możliwe będzie wyprowadzenie energii z OZE z sieci niskiego i średniego napięcia do sieci wysokiego napięcia. 

Resort klimatu przewiduje, że nawet do 6 miesięcy może skrócić się czas potrzebny na uzyskanie decyzji dotyczącej prawa do zajęcia gruntu lub przeprowadzeniu odpowiednich czynności na gruntach w związku z inwestycjami w sieci elektroenergetyczne. Będzie to zasługa nowych procedur, które dzięki przyspieszeniu przełożą się na rozwój regionalny bo w konsekwencji zapewnią warunki techniczne funkcjonowania sieci dystrybucyjnych w okolicach specjalnych stref ekonomicznych, dzięki czemu te będą się mogły rozwijać. Na zwiększonej zdolności przyłączania się do sieci dystrybucyjnej zyskają:
a) Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna
b) Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
c) Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna
d) Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. 

Jednocześnie - minister rozwoju poinformował o tym, że resort przygotował przepisy ułatwiające przyłączanie form do instalacji OZE. Przepisy o których mowa mają ułatwić wykorzystanie linii bezpośrednich do zaopatrywania przedsiębiorstw energochłonnych, lecz także innych podmiotów w energię odnawialną. Te zmiany znalazły się w projekcie ustawy - Prawo energetyczne. Nowe regulacje zwiększają dostępność linii bezpośrednich - będą one mogły łączyć jednostki wytwarzania energii bezpośrednio z odbiorcą. 

Nie będzie też konieczne uzyskanie zgody Prezesa URE na budowę takich linii - wystarczy wpis do rejestru prowadzonego przez Prezesa. Obowiązkiem podmiotu zgłaszającego będzie jednak dołączenie do wniosku ekspertyzy przygotowanej zgodnie z wytycznymi zawartymi w przepisach, poświęconej wpływu na sieć i parametrów linii bezpośredniej. Ekspertyza nie będzie wymagana przy linii bezpośredniej łączącej jednostkę wytwórczą o mocy do 2 MW. 

Ustawa otworzy możliwość wprowadzania energii elektrycznej do Krajowego Systemu Energetycznego, choć obwarowane będzie to pewnymi warunkami. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej - portal gov.pl, na podstronach: Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 42879 )
Array ( [docId] => 42879 )