Oszczędzamy energię - społeczna kampania resortu klimatu

Kategoria: Energetyka
Data: 30-09-2022 r.

Ruszyła kampania społeczna pod nazwą "Oszczędzamy energię". Jak sama nazwa wskazuje, głównym jej celem jest edukacja, ma pomóc w kształtowaniu postaw i nawyków, które będą skutkować racjonalnym gospodarowaniem energią.

Ceny energii elektrycznej i ogrzewania poszybowały wręcz kosmicznie. Jedną z zachęt rządu do oszczędzania jest zagwarantowanie obniżenia rachunków za energię o 10%, jeśli w gospodarstwie domowym zmniejszy się jej zużycie o 10%. Nowe przepisy mają także zapewnić stałą cenę energii do 2 tys. kWh. Jednak to nie wystarczy, potrzebne jest jeszcze dodatkowe działanie samych zainteresowanych - czyli obywateli. Aby więc wypracować nowe nawyki oszczędzania energii, czy też - jak to zostało ładnie nazwane "racjonalnego gospodarowania energią" Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchomiło specjalną kampanię społeczną pod nazwą "Oszczędzamy energię". Kampania ma swoją stronę internetową i możliwość pobrania z niej materiałów graficznych, które mają uczyć oszczędzania energii. 

Resort zachęca do współodpowiedzialności

 

Kampania to także pewnego rodzaju zachęta do współodpowiedzialności obywateli. Ma zmobilizować do wspólnego działania, pewnych wspólnych ustępstw na rzecz oszczędności, ze względu nie tylko na ceny lecz także na dostępność ciepła w najbliższych miesiącach. Minister klimatu i środowiska zaznacza, że oszczędzanie energii to nasze wspólne działanie na rzecz bezpieczeństwa energetycznego Polski. 

Sposób na oszczędności

Na stronie poświęconej oszczędzaniu energii można znaleźć grafikę obrazującą w jaki sposób możemy oszczędzać. Odpowiedni model działania ma być również propagowany w reklamach telewizyjnych, spotach reklamowych. audycjach radiowych, artykułach w prasie i internecie, w tym także w mediach społecznościowych. Odpowiednie działania mają być skierowane również bezpośrednio do szkół. 

Dobre rady resortu

Aby pomóc Polakom w tym trudnym czasie Ministerstwo Środowiska przygotowało zestaw dobrych porad. Mają one oczywiście ułatwić zbiorowe oszczędzanie i doprowadzić do zmniejszenia zużywanej energii w każdej postaci - czy to prądu, gazu ziemnego, ciepła sieciowego itp. 

Wśród porad znajdują się m.in. wyłączenie światła i nieużywanych urządzeń elektrycznych, zmniejszenie ogrzewania, mniej intensywne chłodzenie latem. Dobre praktyki prowadzące do oszczędności zostały podzielone na:
a) inwestycyjne, czyli takie których wprowadzenie będzie wymagało wcześniejszych nakładów finansowych
b) nieinwestycyjne - odnoszące się jedynie do zmian zachowania

ad. a) Inwestycyjne sposoby oszczędzania

Aby oszczędności mogły być faktycznie efektywne, resort proponuje wcześniejsze wykonanie audytu energetycznego budynku oraz w miarę możliwości przeprowadzenie jego termomodernizacji, w tym także zadbać o szczelność okien. Aby pozyskiwanie energii było bardziej ekologiczne proponuje się zainstalowanie paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych czy innych systemów energetyki odnawialnej. Inwestycją, która może się zwrócić będzie także zakup energooszczędnego sprzętu i oświetlenia. 

ad. b) Nieinwestycyjne sposoby oszczędzania

Wśród porad, które odnoszą się do zmiany świadomości i nawyków znajduje się m.in zmiana dostawcy energii elektrycznej. Resort proponuje korzystanie z oświetlenia punktowego, jeśli to możliwe. 

Zdaniem ministerstwa optymalna temperatura w naszych mieszkaniach i biurach w dzień nie powinna przekroczyć 19 stopni Celsjusza, natomiast w nocy 17 stopni - bo taka gwarantuje jeszcze idealny sen. Jednak latem okazuje się, że ten nasz komfort wygląda inaczej i latem komfortowa temperatura to już 25 stopni i nie powinno się niżej ustawiać klimatyzatorów. 

Wśród porad znajdują się także te dotyczące zużywania ciepłej wody, sugerujące rezygnację z kąpieli w wannie, na rzecz szybkiego prysznica. 

Bardzo interesująca rada dotyczy także wspólnego, rodzinnego spędzania wolnego czasu w jednym pomieszczeniu - a już w ogóle najlepiej, gdy ten wspólny czas jest na świeżym powietrzu. Same zalety - elementy integracyjne, nie zużywa się oświetlenia, a dodatkowo jeszcze temperatura w mieszkaniach może być niższa. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 42215 )
Array ( [docId] => 42215 )