Partnerstwo z USA przy budowie elektrowni jądrowej

Kategoria: Energetyka
Data: 03-11-2022 r.

Rząd przyjął 2 listopada 2022 r. uchwałę dotyczącą budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce. Pierwsza elektrownia powstanie w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000.

Elektrownie jądrowe w Polsce mają wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne kraju. Zdaniem minister klimatu i środowiska, będą także doskonałym impulsem dla rozwoju gospodarki. O budowie elektrowni jądrowych w Polsce pisaliśmy w artykule: Dwie elektrownie jądrowe w Polsce 

 

W dniu 2 listopada rząd przyjął projekt uchwały ws. budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce z wykorzystaniem amerykańskiej technologii we współpracy z firmą Westinghouse Nuclear. Pilna potrzeba realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej jest m.in. konsekwencją sytuacji, w której znajduje się sektor energetyczny w Europie. 

Na poświęconej nowym przepisom konferencji prasowej, minister klimatu podkreślała, że partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi pokazuje strategiczne podejście obu państw do bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowo-Wschodniej. 

Minister zaznacza również, że decyzja dotycząca potwierdzenia strategicznego partnerstwa z USA przybliża Polskę do realizacji projektu wybudowania elektrowni jądrowej. 

Zgodnie z harmonogramem budowa ma się rozpocząć w 2026 r, a pierwszy reaktor zostanie uruchomiony w roku 2033. 

Rząd wybrał technologię reaktora AP1000 ze względu na najbezpieczniejsze i sprawdzone technologie reaktorów, stabilność systemu elektroenergetycznego oraz potrzebę przyspieszenia redukcji emisyjności w polskiej gospodarce. 

W dniu 12 września 2022 r. został złożony raport koncepcyjno-wykonawczy zgodnie z polsko-amerykańską międzyrządową umową o rozwój polskiego programu energetyki jądrowej z października 2020 r. W raporcie wskazano również potencjalne źródła finansowania projektu, w których znalazły się instytucje rządu Stanów Zjednoczonych - Export-Import Bank of the United States oraz U.S. International Development Finance Corporation.

Omawiana uchwała zaakceptowała złożony raport. Jest to kolejny krok do realizacji wzajemnych zobowiązań wynikających z umowy. W uchwale określono także, że technologia Westinghouse AP1000 będzie wykorzystana do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej we wskazanej przez inwestora lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. 

Choć w przyjętej uchwale rząd uznał konieczność przyspieszenia przygotowania i realizacji budowy drugiej elektrowni, nie wskazano na tym etapie wybranej technologii. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i środowiska - portal gov.pl
Założenia projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Rzeczypospolitej Polskiej opublikowane w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 42329 )
Array ( [docId] => 42329 )