Prosument lokatorski - nowe rozwiązanie do upowszechniania OZE

Kategoria: Energetyka
Data: 29-12-2022 r.

Resort rozwoju i technologii zapowiada wprowadzenie kolejnego rozwiązania, którego celem jest promowanie odnawialnych źródeł energii, w szczególności fotowoltaiki. Pomóc ma instytucja prosumenta lokatorskiego. Kim jest i jakie korzyści będzie niosło otrzymanie takiego statusu? 

Minister rozwoju zaznaczył, że obecnie bardzo istotna jest transformacja energetyczna w Polsce. Jest to związane z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Dobrym kierunkiem jest zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii. 

 

Od 2017 r. dynamicznie wzrasta ten udział w energetyce rozproszonej, przede wszystkim w mikroinstalacjach fotowoltaicznych. Pod koniec półrocza 2022 r. działało już ponad 1,2 mln instalacji. 

Prosument lokatorski dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych ma pozwolić odzyskać 100% wartości energii przekazywanej do systemu energetycznego. Z kolei Grant na OZE sprawi, że można otrzymać nawet 50% dofinansowania na instalację. 

Prosumenci budynków wielorodzinnych

Ogromny potencjał mają także budynku wielolokalowe. Obecnie mogą one wykorzystywać OZE do zasilania części wspólnej na zasadzie rozliczenia prosumenckiego - po części autokonsumpcja, po części sprzedaż do sieci w cenie odpowiadającej wartości średniej ceny hurtowej. Nadwyżka może zasilać rachunek energii i odkładać się na koncie. Nadmiar na koniec roku jest zwracany prosumentowi w wysokości 20%. 

Jeśli powierzchnia dachu jest niewielka, moc instalacji najczęściej pokrywa w całości lub w części koszty energii dla części wspólnej. 

Możliwym rozwiązaniem jest także skorzystanie z prosumenta zbiorowego. Oznacza to, że lokatorzy mogą wykupić udział w instalacji. Jednak dotychczas nie powstała żadna instalacja prosumenta zbiorowego. 

Prosument lokatorski 

Rozwiązaniem, które ma ułatwić korzystanie z odnawialnych źródeł energii są nowe przepisy proponowane przez resort rozwoju. Zgodnie z przedstawioną propozycją, zarządzający budynkiem wielolokalowym - czy to TBS, spółdzielnia czy wspólnota - będzie mógł sfinansować instalację większą niż tylko niezbędna do zasilania części wspólnej, choć autokonsumpcja będzie dotyczyła jedynie tej części. Całość zasilanej energii będzie rozliczana miesięcznie, a przychody mają obniżać koszty utrzymania budynku. 

Ważne: Prosumentem będzie zarządzający budynkiem. Jego obowiązkiem będzie zgłoszenie do sprzedawcy energii sposobu rozliczenia w formie prosumenta lokatorskiego. Potwierdzeniem ma być uchwała o budowie instalacji. 

Dofinansowanie - Grant OZE

Od 1 lutego 2023 r. będzie można składać do Banku Gospodarstwa Krajowego wnioski o dofinansowanie inwestycji w instalację OZE. Dofinansowanie może sięgać 50% i jest pokryte ze środków przeznaczonych na prefinansowane KPO. 

Dofinansowanie można przeznaczyć zarówno na zakup i montaż nowej instalacji jak również na modernizację istniejącej, dzięki czemu jej moc wzrośnie o co najmniej 25%. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [cid] => K000KN [docId] => 42522 )
Array ( [cid] => K000KN [docId] => 42522 )