Spółdzielnie energetyczne - przygotowano projekt przepisów

Kategoria: Energetyka
Data: 28-11-2022 r.

Zespół ekspertów pracował nad nowymi przepisami dotyczącymi spółdzielni energetycznych. Miał zdefiniować istniejące bariery rozwoju spółdzielczości energetycznej oraz zaproponować takie rozwiązania, dzięki którym bariery zostaną zlikwidowane. Projekt nowelizacji jest już gotowy. 

Zgodnie z ustawą - Prawo spółdzielcze - spółdzielnią jest dobrowolne zrzeszenie nieograniczonej liczby osób, o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu udziałowym. Prowadzi ono wspólną działalność gospodarczą w interesie swoich członków. Analogiczną definicję znajdziemy w ustawie o spółdzielniach rolników, tyle że członkowie spółdzielni rolniczych muszą dodatkowo spełniać określone w ustawie warunki.

Do obu tych definicji odwołuje się ustawa o odnawialnych źródłach energii. Zgodnie z jej art. 2 pkt. 33a spółdzielnią energetyczną jest spółdzielnia w rozumieniu ustawy o spółdzielniach rolniczych bądź też w rozumieniu Prawa spółdzielczego, której przedmiotem działalności jest wytwarzanie energii elektrycznej lub biogazu lub ciepła, wyłącznie na jej własne potrzeby i potrzeby jej członków, przyłączonych do zdefiniowanej obszarowo sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub sieci dystrybucyjnej gazowej, lub sieci ciepłowniczej.

Przygotowane zmiany w przepisach mają doprowadzić do dynamiczniejszego rozwoju spółdzielni energetycznych na obszarach wiejskich i miejsko-wiejskich. Obecnie w wykazie spółdzielni energetycznych KOWR umieścił jedynie dwa podmioty. Dla porównania - w Niemczech działa ponad tysiąc, a w Danii około 2500 takich podmiotów. Zmiany w ustawie mają zachęcić rolników i jednostki samorządu terytorialnego do większego zainteresowania się możliwościami, które daje spółdzielczość energetyczna. 

Przygotowane przepisy rozszerzają zakres terytorialny działania spółdzielni energetycznej oraz likwidują barierę dotyczącą liczby członków. Zdaniem przedstawicieli zespołu, udało im się rozwiązać problemy z przyłączeniem instalacji OZE do sieci oraz z zawieraniem umów przez spółdzielnię energetyczną z przedsiębiorstwami energetycznymi. Nowelizacja ustawy o OZE będzie zawierać również regulacje dotyczące zakupu energii przez samorząd lokalny od spółdzielni energetycznej. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 42415 )
Array ( [docId] => 42415 )