Transformacja energetyczna z socjalną osłoną

Kategoria: Energetyka
Data: 13-02-2023 r.

Wiele mówi się o transformacji energetycznej w Polsce i dążeniu do pozyskiwaniu takich źródeł energii, które zapewnią nie tylko energetyczne bezpieczeństwo, lecz także będą wyrazem troski o środowisko. Jednak obecny system pozyskiwania energii to nie tylko instytucje, lecz przede wszystkim ludzie, którzy na skutek przemian mogą pozostawać bez pracy. Aby nie stali się ofiarami energetycznej transformacji powstał projekt ustawy o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego.

Ustawa ma umożliwić - zdaniem twórców projektu - stworzenie takich warunków transformacji energetycznej, aby można określić ją mianem sprawiedliwej społecznie. Istotą jest wprowadzenie systemu osłon socjalnych na pracowników określonych branż, takich jak: branża energetyczna, szeroko rozumiana branża węgla brunatnego. To właśnie wskazane sektory najbardziej odczują skutki zmian dyktowanych polityką klimatyczną. 

 

Dla przedsiębiorstw energetycznych projekt ustawy przewiduje osłony socjalne w okresie wyłączania jednostek wytwórczych. Analogiczne osłony będą dedykowane pracownikom przedsiębiorstw górniczych w czasie systemowej redukcji wydobycia węgla brunatnego lub jego zakończenia, co będzie związane z wyłączeniem jednostek wytwórczych. 

W opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów założeniach do projektu wskazuje się, że osłony będą obejmowały:

a) Urlopy energetyczne bądź urlopy górnicze - przysługujące przez okres do 4 lat, pod warunkiem, że pracownikowi brakuje nie więcej niż cztery lata do nabycia prawa do emerytury ze względu na wiek i łączny czas pracy. 

W tym czasie pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Zamiast wynagrodzenia będzie natomiast otrzymywał świadczenie socjalne w wysokości 80% miesięcznego wynagrodzenia. Wynagrodzenie to ma być obliczane zgodnie z zasadami obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. 

Ważne: Aby skorzystać z urlopu o którym mowa, pracownik będzie musiał złożyć stosowny wniosek, a pracodawca wyrazić na to zgodę. 

b) Jednorazowe odprawy pieniężne dla pracowników posiadających co najmniej pięcioletni staż pracy w przedsiębiorstwie, jeśli jest z nim rozwiązywana umowa, a nie może skorzystać z prawa do urlopu energetycznego lub górniczego

Przewidziane w ustawie świadczenia socjalne mają być finansowane z dotacji budżetowej. 

Źródło:

Informacja opublikowana w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl. 

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 42663 )
Array ( [docId] => 42663 )