Unijny plan redukcji zapotrzebowania na gaz

Kategoria: Energetyka
Data: 27-07-2022 r.

Zaproponowany przez Komisję Europejską plan przewiduje ograniczenie zużycia gazu w Europie o 15% do wiosny 2023 r. Jednak nie jest to dobrowolna oszczędność, a zobowiązanie wszystkich państw członkowskich. 

Rosja to ważny dostawca gazu dla państw europejskich. Na skutek jej agresji na Ukrainę i nałożonych sankcji, wiele państw odczuwa problemy związane z ograniczeniem możliwości korzystania z rosyjskiego gazu. Niezbędne jest więc rozwiązanie pozwalające wzmocnić odporność energetyczną europy. 

Oszczędność prawie dobrowolna

Aby naprawić sytuację i zadbać o bezpieczeństwo energetyczne Europy Komisja Europejska proponuje wydać nowe rozporządzenie w sprawie skoordynowanych środków ograniczania zapotrzebowania na gaz. Rozporządzenie to - którego podstawą ma być art. 122 Traktatu - zakłada, że wszystkie państwo zobowiążą się w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. ograniczyć zużycie gazu o 15%. 

Zobowiązanie to dotknie więc wszystkich konsumentów, organu administracji publicznej, pojedyncze gospodarstwa domowe, właścicieli budynków publicznych. W tym czasie UE ma podjąć działania, które doprowadzą do możliwości pozyskiwania gazu z innych źródeł, w tym pracę nad wypracowaniem mechanizmu wspólnego zakupu. 

Unijny stopień alarmowy

Nowe przepisy zakładają także wprowadzenia unijnego stopnia alarmowego. Możliwość jego ogłoszenia będzie miała Komisja Europejska po konsultacji z państwami członkowskimi. Dotyczy on bezpieczeństwa dostaw i zobowiązuje do zmniejszenia zapotrzebowania na gaz. 

Rozwiązanie to będzie wykorzystywane w sytuacji wystąpienia znacznego ryzyka poważnego niedoboru gazu lub wyjątkowo dużego zapotrzebowania na gaz. 

Krajowe plany działania

Proponowane przepisy zobowiązują państwa członkowskie do zaktualizowania swoich planów reagowania kryzysowego. Mają na to czas do końca września. 

Nowe plany mają pokazywać w jaki sposób państwo ma zamiar osiągnąć cel, którym jest redukcja zużycia. Co dwa miesiące będą także zobowiązane do składania sprawozdania z postępów. 

Będzie to także element wykorzystywany do weryfikacji wspólnych dostaw - państwo wnioskujące o solidarną dostawę gazu będzie musiało wykazać jakie środki podjęło, aby zmniejszyć jego zużycia na szczeblu krajowym. 

Rozwiązania europejskie

Aby ułatwić państwom członkowskim realizację wspomnianego celu, Komisja Europejska opracowała Europejski plan zmniejszania zapotrzebowania na gaz. Określa on środki, zasady i kryteria ograniczenia popytu. 

Głównym elementem tego planu jest ograniczenie zużycia gazu poprzez zastąpienie go innymi paliwami (w tym także węglem, jeśli to konieczne). Ważne jest oszczędzanie energii we wszystkich możliwych sektorach, z jednoczesnym zabezpieczeniem dostaw dla gospodarstw domowych i użytkowników strategicznych jakimi są m.in. szpitale czy przemysł o decydującym znaczeniu dla gospodarki, szczególnie odpowiedzialny za dostarczanie podstawowych produktów. W europejskim planie uwzględniono także wytyczne dla państw członkowskich. 

Źródło:

Komunikat prasowy z 20 lipca 2022 r. opublikowany na oficjalnym portalu Komisji Europejskiej - portal ec.europa.eu 

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [cid] => K000KN [docId] => 42051 )
Array ( [cid] => K000KN [docId] => 42051 )