Wiedza i praktyka w parze dla rozwoju OZE

Kategoria: Energetyka
Data: 16-11-2022 r.

Żyjemy w czasach, w których rozwój energii z odnawialnych źródeł energii jest szczególnie ważny. Konieczna jest budowa nowego systemu energetycznego, który będzie koncentrował się na nisko i zeroemisyjnych źródłach energii. Temu rozwojowi poświęcono seminarium zatytułowane "Wyzwania dla nauki i praktyki w zakresie podnoszenia wiedzy o OZE". 

Biorący udział w seminarium wiceminister klimatu i środowiska podkreślał jak ważny jest rozwój odnawialnych źródeł energii, szczególnie w czasie, gdy przyspieszenie transformacji energetycznej jest wymuszone przez kryzys związany m.in. z atakiem Rosji na Ukrainę i konsekwencjami, jakie ten atak przyniósł. Zdaniem wiceministra, działania podejmowane dla dynamicznego rozwoju OZE w Polsce mają przełożyć się na możliwość potraktowania OZE jako jednego z filarów nowoczesnego przemysłu. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia energetycznego uniezależnienia się. 

Przewiduje się, że moc zainstalowana w OZE będzie wynosiła ok. 28 GW w 2025 r. (pod koniec pierwszego półrocza 2022 r. moc OZE zainstalowanych w Polsce wynosiła 20,3 GW). Przed odnawialnymi źródłami energii stoi poważne zadanie - mają bowiem stanowić ponad 50% zużywanej energii do końca 2030 r. Ich moc ma wówczas osiągnąć nawet 50 GW.  Dla porównania - z danych pochodzących z Polskich Sieci Elektroenergetycznych, zużycie krajowe we wrześniu wynosiło 13 530 GWh.

Odnawialne źródła energii to nie tylko fotowoltaika i energia wiatrowa - choć jej udział w polskiej energetyce ze źródeł alternatywnych jest zdecydowanie największy. W OZE mieszczą się w nich także źródła niezależne od pogody, które wykorzystują energię wody, biomasy, biogazu oraz energię geotermalną. 

W Polsce obowiązują porozumienia na rzecz rozwoju sektora fotowoltaiki, o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu, na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce oraz porozumienie na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce.

Aby potencjał i możliwości odnawialnych źródeł energii dało się w pełni wykorzystać, niezbędne jest zaangażowanie w to nie tylko najnowszej technologii, lecz także najbardziej aktualnej wiedzy. Dlatego tak ważny jest potencjał krajowych ośrodków badawczych.

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 42378 )
Array ( [docId] => 42378 )