Wniosek o wsparcie dla sektorów energochłonnych

Kategoria: Energetyka
Data: 14-01-2023 r.

Budżet programu skierowanego dla przedsiębiorstw energochłonnych wynosi 5 mld zł. Rząd deklaruje, że te pieniądze przeznaczone są na zagwarantowanie stabilności i ciągłości produkcji oraz utrzymanie miejsc pracy w branżach energochłonnych. Przedsiębiorcy już mogą przygotowywać się do złożenia wniosku o pomoc. W jaki sposób trzeba się przygotować? 

Branże takie jak hutnictwo, ceramika, produkcja cementu czy nawozów zużywają ponad 20 TWh energii elektrycznej rocznie. Ta wielkość odpowiada ponad 1/3 zużycia dla całego przemysłu. 

Warunki uzyskania pomocy

 

Aby skorzystać z pomocy trzeba prowadzić działalność w Polsce i spełnić dwa warunki.

1) Co najmniej połowa przychodu wskazanych firm lub co najmniej połowa wartości produkcji pochodziła z działalności opisanej w kodach PKD bądź też kodach PRODCOM, które zostały wymienione na liście sektorów szczególnie narażonych na skutki kryzysu. Polskie przepisy dosłownie przekopiowały listę opracowaną przez Komisję Europejską

2) Przedsiębiorstwo, które ubiega się o pomoc poniosło koszty zakupu energii elektrycznej i gazu ziemnego, które stanowiły co najmniej 3% wartości ich produkcji w 2021 r. lub 6% wartości produkcji w pierwszej połowie 2022 r. 

Wysokość wsparcia

Wysokość przydzielonego wsparcia ma zależeć od poniesionych kosztów zakupu gazu i energii od lutego do grudnia 2022 r. 

Przepisy przewidują dwa maksymalne limity pomocy
1) podstawowym limitem jest 50% kwalifikowanych kosztów, maksymalnie do 4 mln euro na grupę kapitałową.
2) zwiększony limit może wynieść do 80% kosztów kwalifikowanych i sięgać aż 50 mln euro na grupę kapitałową. Na taką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy, których miara rentowności przedsiębiorstwa - wskaźnik EBITDA spadła o co najmniej 40% pomiędzy rokiem 2021 i 2022, bądź pomiędzy drugim półroczem 2021 i drugim półroczem 2022. Na taką pomoc mogą liczyć także firmy z ujemnym wskaźnikiem EBITDA

Składanie wniosków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest operatorem  programu. Nabór zostanie ogłoszony w jego biuletynie informacji publicznej, a także w biuletynie informacji publicznej Ministerstwa Rozwoju i Technologii. 

Termin na złożenie wniosków będzie wynosił 14 dni od dnia ogłoszenia takiej możliwości we wskazanych biuletynach. Nabór będzie prowadzony elektronicznie, wnioski mają być podpisywane za pomocą podpisu kwalifikowanego. Wypłata przyznanej pomocy ma nastąpić jeszcze w lutym tego roku. 

Informacje niezbędne do wypełnienia wniosku to m.in.:
- kody PKD lub PRODCOM, które znajdują się na liście programu i generują 50% wartości produkcji lub dochodu
- wniosek wymaga wskazania cen zakupu energii elektrycznej lub gazu ziemnego
- wartość wskaźnika EBITDA
- oświadczenie o tym, że na przedsiębiorcy, ani żadnym przedsiębiorcy z nim powiązanym nie ciąży obowiązek zwrotu udzielonej pomocy, wynikający z decyzji Komisji Europejskiej
- oświadczeniu o tym, że przedsiębiorca nie spełnia warunków pozwalających na uznanie go za odbiorcę uprawnionego w rozumieniu ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r.
- danych dotyczących kumulacji pomocy publicznej
- wydane przez odpowiednie organy dokumenty potwierdzające, że wnioskodawca nie zalega z zapłatą podatków i wpłat z tytuły składek na ubezpieczenia społeczne

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 42577 )
Array ( [docId] => 42577 )