Nowe przepisy mają chronić końcowych odbiorców ciepła przed drastycznym wzrostem cen. Ten z kolei jest spowodowany m.in. skutkami agresji Rosji na Ukrainę. Wprowadzona regulacja ma niwelować podwyżki, nawet te dokonane przed wejściem w życie nowych przepisów.
Zasady ograniczające podwyżki cen ciepła podpisane przez Prezydenta
Nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw - ta długa nazwa jest zarezerwowana dla aktu prawnego, który decyduje o ograniczeniu podwyżek ciepła w 2023 r. Prezydent podpisał już nowelizację. W związku z czym, wzrost cen ciepła ma zostać zahamowany i nie przekroczyć poziomu 40%.
Zobacz także: Gaz dla piekarni i cukierni tańszy od 1 kwietnia
Ważne: Zgodnie z nowymi przepisami wzrost cen dostawy ciepła systemowego, rozumianego jako wszystkie opłaty i stawki, które uregulować musi końcowy odbiorca, nie może przekroczyć 40% w porównaniu do cen, które obowiązywały 30 września 2022 r.
Warto podkreślić, że maksymalna cena dostaw ciepła dotyczyć ma wszystkich elementów składających się na cenę dostawy ciepła w danym systemie ciepłowniczym, czyli: cenę za zamówioną moc cieplną, cenę ciepła, cenę nośnika ciepła, stawki opłat stałych i zmiennych za usługi przesyłowe.
Minister klimatu i środowiska wyjaśnia, że w sytuacji gdy podwyżka przesłana przez spółdzielnię lub wspólnotę będzie wyższa, to nadpłata zostanie rozliczona w kolejnych płatnościach.
Nowa regulacja wprowadza narzędzia, które pozwalają wyrównać przedsiębiorcom energetycznym nadmierne wzrosty kosztów ogrzewania, dzięki czemu uprawnieni odbiorcy końcowi nie będą nimi obciążeni. Maksymalne ceny dostawy ciepła przez przedsiębiorstwa energetyczne będą miały zastosowanie na cele mieszkaniowe i użyteczności publicznej.
Ważne: Mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła ma obowiązywać do końca 2023 r.
W ciągu 10 dni po wejściu w życie nowej ustawy, informację o maksymalnej cenie dostawy ciepła przez przedsiębiorstwa energetyczne posiadające koncesję i wykonujące działalność w zakresie sprzedaży ciepła będa opublikowana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Przedsiębiorstwa otrzymają rekompensatę w związku z określeniem ceny maksymalnej. Dotyczy to także przedsiębiorstw, które nie mają koncesji - one będą jednak musiała samodzielnie ustalić poziom ceny maksymalnej dostawy ciepła, która zostanie następnie zweryfikowana. Za wypłatę rekompensaty dla nich będzie odpowiedzialny właściwy wójt, burmistrz albo prezydent.
Zobacz także: Nabór wniosków dla firm energochłonnych
Rekompensaty dla wytwórców ciepła przewidziane w ustawie z września 2022 r. były określone na poziomie 10 mld zł. Dodatkowe wydatki przewidziane w 2023 r. to kolejne 4,5 mld. zł.
Zobacz także: Panele fotowoltaiczne w BDO - niestety są problemy
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska - portal gov.pl
