Czym charakteryzują się fundusze zrównoważone

Kategoria: Fundusze
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 15-07-2012 r.

Mechanizm działania funduszy zrównoważonych jest rozwiązaniem pośrednim między strategią opartą na agresywnym lokowaniu środków finansowych w akcje i bezpiecznym inwestowaniu w papiery dłużne. Chodzi o zachowanie odpowiednich proporcji, które z jednej strony dają możliwość osiągnięcia dosyć wysokiego zysku, a z drugiej chronią kapitał przed ewentualnymi spadkami kursów.

Fundusze zrównoważone mają być swego rodzaju uniwersalnym narzędziem, które w dłuższym terminie pozwala osiągać odpowiednio wysoką stopę zwrotu i jednocześnie ochraniać kapitał przed falami rynkowej dekoniunktury.

Chodzi o to, aby część portfela zbudowana z akcji giełdowych spółek, pracowała możliwie wydajnie i generowała zyski w okresie wzrostów cen. Pamiętajmy jednak, że taki cykl wzrostowy nie trwa wiecznie i w końcu musi nadejść większa przecena.

I na tą właśnie przecenę lekarstwem ma być część portfela zbudowana z papierów dłużnych. Mają one za zadanie ochronić kapitał w okresie spadków. Oczywiście w takim układzie (przy portfelu zbudowanym np. w 50 proc. z akcji i obligacji) nie da się całkowicie zapobiec ewentualnej przecenie.

Jednak przy odpowiednim rozproszeniu gotówki można ograniczyć zakres strat i tym samym zabezpieczyć się przed nadchodzącym załamaniem.

Pamiętajmy też, że w okresie doskonałej koniunktury i dynamicznego wzrostu cen na rynku akcji, fundusze zrównoważone nie przyniosą nam już tak dużych zysków, jak fundusze agresywne.

 

W okresie hossy bowiem rozproszenie aktywów między akcje i obligacje spowoduje, że nasze inwestycje nie będą już tak dynamicznie zyskiwały na wartości. Choć również i w tym czasie możemy się spodziewać przejściowych zniżek, które niekorzystnie wpłyną na wycenę portfela.

Inwestycja w fundusze zrównoważone może więc być dobrym rozwiązaniem na dosyć stabilne ulokowanie kapitału w dłuższym okresie, bez większych obaw o ewentualne straty z zainwestowanego kapitału.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24664 )
Array ( [docId] => 24664 )