Jak działają fundusze agresywne

Kategoria: Fundusze
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 15-07-2012 r.

Fundusze agresywne, zwane inaczej akcyjnymi to kategoria przeznaczona dla inwestorów, którzy akceptują szczególnie wysoki poziom ryzyka, a jednocześnie liczą na spore profity z tytułu ulokowanego kapitału. Ten rodzaj funduszy sprawdza się przede wszystkim w okresie hossy, a więc dynamicznych wzrostów cen na rynku akcji.

Trzeba pamiętać, że fundusze agresywne są bardzo ryzykowne i ich inwestycje mogą przynieść zarówno pokaźne zyski, jak również stać się przyczyną bardzo dużych strat. Kluczowe znaczenie ma tutaj moment, w jakim dokonujemy zakupu jednostek uczestnictwa lub certyfikatów inwestycyjnych.

Ze względu na swój agresywny charakter, budowę portfela mają opartą wyłącznie o akcje spółek. Stąd jakiekolwiek wahania cen na rynku, powodują również istotne zmiany wartości udziałów w funduszu.

Jeżeli więc mamy do czynienia z okresem hossy, czyli dynamicznego wzrostu kursów na rynku akcyjnym, to wraz z tym trendem będą także zyskiwały na wartości jednostki uczestnictwa i certyfikaty inwestycyjne. W tym czasie można się spodziewać wyjątkowo dobrych rezultatów, które klientom funduszy powinny zdecydowanie przysporzyć gotówki na koncie.

I odwrotnie, okres bessy i masowej wyprzedaży akcji, która skutkuje załamaniem kursów na giełdzie papierów wartościowych, to najgorszy moment na inwestycje w fundusze agresywne. Lokując w tym czasie kapitał należy się spodziewać dużego spadku wartości udziałów funduszu i poważnego uszczuplenia zasobów finansowych.

Oczywiście ważnym elementem przy inwestowaniu w fundusze agresywne jest okres, na jaki zdecydujemy się ulokować gotówkę. Często wydłużając horyzont inwestycyjny – nawet przy początkowej stracie – możemy po prostu przeczekać okres spadków i umorzyć jednostki lub sprzedać certyfikaty po zdecydowanym ociepleniu klimatu na rynku akcji.

W dłuższym, kilkuletnim lub nawet kilkunastoletnim horyzoncie inwestycje w fundusze agresywne powinny przynieść jednak większe korzyści niż lokowanie gotówki w inne rodzaje funduszy np. bezpieczne czy też zrównoważone.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24654 )
Array ( [docId] => 24654 )