Jak inwestują fundusze aktywów niepublicznych

Kategoria: Fundusze
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 25-07-2012 r.

Fundusze aktywów niepublicznych, znane na rynku jako fundusze venture capital lub private equity, spełniają bardzo istotną rolę. Ich zadaniem jest bowiem głównie wyszukiwanie podmiotów – często w początkowej fazie rozwoju – a następnie skrupulatna ocena perspektyw prowadzonego biznesu i podjęcie ostatecznej decyzji, czy warto zainwestować.

Oczywiście fundusze venture capital i private equity nie ograniczają się tylko do spółek młodych, dopiero raczkujących na perspektywicznym rynku (tzw. start-upów). Często w spektrum ich zainteresowania znajdują się udziały przedsiębiorstw, które przeżywają przejściowe kłopoty.

Ratując tego typu spółki, fundusze wchodzą do nich kapitałowo, odkupując część udziałów. W rezultacie przedsiębiorstwa zasilane są nowym strumieniem finansowym, tak niezbędnym do rozwoju czy też restrukturyzacji.

Po dokonaniu niezbędnych zmian i wdrożeniu programu naprawczego (zazwyczaj taki proces trwa kilka lat), dochodzi do poprawy wyników finansowych i wzrostu wyceny udziałów na rynku. Ten właśnie moment jest wykorzystywany przez zarządzających funduszami do sprzedaży posiadanych pakietów akcji.

Tego typu fundusze – z racji swoich potrzeb finansowych i prowadzonych inwestycji (często w dziesiątkach lub setkach milionów złotych) są przeznaczone dla bardziej zamożnych klientów. Ci ostatni są nie tylko w stanie wyłożyć bardzo duże sumy na potencjalne inwestycje. Akceptują również dosyć wysokie ryzyko, które wiąże się z ulokowanym kapitałem.

Są także w stanie poniechać na dłuższy czas konsumpcji na rzecz przyszłych zysków – co w przypadku drobnych inwestorów może być już poważną przeszkodą. Klienci, dysponujący niewielkimi zasobami gotówki, często w sytuacji nieprzewidzianych wahań koniunktury na rynku, starają się bowiem jak najszybciej odzyskać kapitał, bez względu na poniesione straty.

Rozliczenie certyfikatów inwestycyjnych następuje tutaj bezzwłocznie po sprzedaży udziałów. W ten sposób inwestorzy odzyskują ulokowany kapitał i jednocześnie dostają premię w zamian za niejako „pożyczone” funduszowi pieniądze.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24668 )
Array ( [docId] => 24668 )